Az IG piackutató elemzői szerint a londoni FTSE-100 index 2 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 18 ponttal, a párizsi CAC-40 index 9 ponttal csökkenhet nyitáskor.
Szerdán kezdetben biztosan óvatosak lesznek a befektetők, ameddig ki nem derül, hogyan hat a részvényárfolyamokra, hogy szigorodnak az orosz-ukrán konfliktus miatt Oroszország ellen bevezetett gazdasági szankciók.
A Financial Times által korábban megszerzett előterjesztés szerint megtiltanák Oroszországban bármilyen kötvény és részvény vásárlását. Betiltanák az orosz bankok európai értékpapír-kibocsátásait is. Ezzel leállítanák az országba irányuló tőkeáramlás nagy részét, az orosz vállalatok már eddig is komoly kötvényértékesítési problémákkal és tőkehiánnyal szembesültek. |
Bennfentes források szerint kedden előzetes megállapodás született az Európai Unió tagállamainak nagykövetei között az Oroszországgal szemben bevezetendő széles körű gazdasági szankciókról, miközben Washingtonban az orosz energetikai, hadiipari és pénzügyi szektort érintő újabb amerikai korlátozásokat jelentett be Barack Obama elnök.
Philip Shaw az Investec Bank vezető közgazdásza szerint az orosz gazdaságot sújtó európai ás amerikai lépések önmagukban nem számítanak újdonságnak, de ezen a ponton a befektetőket már aggasztja a nyugati országok és Oroszország közti vita egyszerű fokozódása is.
Oroszországon túl
Délután komolyabban befolyásolhatják az európai piacokat a német és amerikai makrogazdasági adatok. A nap legfontosabb gazdasági eseménye azonban a nyugat-európai tőzsdezárás után lesz, estére az Egyesült Államokban befejeződik a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottságának (FOMC) kétnapos ülése.
Gyorsjelentések tekintetében Európában ma az Airbus, a Barclays, a BAT, a Bayer, a Banco Espirito Santo, a BBVA, a MAN, a Peugeot és a Total számai érdekesek, míg a tengerentúlról a MetLife és a Philips 66 negyedéves beszámolója lesz izgalmas - írja az Equilor a reggeli körképében.