Warren Buffett |
Janet Yellen ma is megismételte, amit tegnap mondott, ami talán legjobban úgy foglalható össze, hogy igyekezni kéne azzal a kamatemeléssel. Jött még amerikai inflációs adat is, valamivel magasabb lett a vártnál. Ezzel nőttek az amerikai kamatemelési várakozások. Egyes adatok szerint 18-ról 27, más számok szerint csak 22 százalékra emelkedett a márciusra kamatemelést valószínűsítők száma. (Erről szóló statisztikák itt>>> és itt>>>.)
Ennek hatására egyrészt erősödött kissé a dollár, bár ez nem tartott sokáig, este már szerény mínuszban találjuk, az euró/dollár 1,0595 körül járt. Másrészt a bankrészvények szépen emelkedtek az USA-ban, hiszen a magas kamat nekik jó. Európában szintén drágultak a bankpapírok, ezek tartották főleg magasan a tőzsdeindexeket.
34 ezer felett ritka a levegő?
A német DAX index kissé lemaradó volt, mínuszból csak 0,15 százalékos pluszba tudott feljönni. A francia mutató 0,6, a brit 0,5 százalékkal drágult. Az USA-ban a vezető indexek 0,1-0,3 százalékkal mentek fel, újabb történelmi csúcsokra menve. Nálunk a BUX index is rekordot döntött, főleg a nap elején, amikor a 34 000 pontot is túlszárnyalta. Végül kissé ez alatt, 33 983,5 ponton végzett.
Az emelkedés motorja most a Mol volt, 1,2 százalékkal 20 700-ra ment fel. Százalékosan ugyanennyivel drágult a Telekom is 525 forintra. Az OTP volt feljebb is, de végül 0,5 százalékkal 9271-re tudott csak felmenni. A Richter 0,6 százalékkal 6682-re kapaszkodott. A forint stabil, alig változik, a 308-as szintet nem tudta áttörni az euró, de el sem távolodott nagyon tőle. Este 308,20 volt az árfolyam.
Ezért stagnál az olaj
A kőolaj ára egy magas amerikai készletadat (API) nyomán kezdetben gyengélkedett, majd pluszba ment át, később újra szerény mínuszba. Este 0,3 százalékos mínuszban találjuk, a WTI 53,0, a Brent 55,80 dollár körül jár. Azt mondják, az olaj ára az OPEC hatékonynak látszó termelés-csökkentéséről és a növekvő amerikai kitermelésről szóló hírek között őrlődik, ezért nem mozog mostanában sokat. A nemesfémek először az erősödő dollár mellett estek, majd a gyengülő zöldhasú idején szerény pluszba tudtak kapaszkodni.
A Dow Jones Airlines Index majdnem három százalékkal lőtt ki, ami mögött alighanem a guru, Warren Buffett áll. A nagybefektető negyedéves portfólióját ugyanis most tették közzé, és jelentősen növelte részesedését több légitársaságban. Ezen kívül az Apple és a Monsanto papírjaiból is bespájzolt.
Újabb fricska Trumpnak
A Siemens is szembement Trumppal, a szabad kereskedelem korlátozását elítélő szavakon túl 36 milliárd dollárnyi beruházásról is aláírtak egy szerződést Mexikóban. Ezzel 1000 új munkahely jöhet létre. Ám a cég 60 gyárral rendelkezik az USA-ban is és több, mint 50 ezer főt foglalkoztat – írja az Equilor blogja.
Ezer munkahely 36 milliárd dollárért? Ez 36 millió dollár, azaz mintegy 10,5 milliárd forint munkahelyenként. Ebből ítélve a beruházások működtetésénél sokkal több lesz majd a robot, automata, gép, mint az ember.