Az európai makrogazdasági adatok kedvezőek, a GDP-növekedés a főbb és a peremországokban is meggyőző. A fogyasztói és az üzleti bizalom erős, a legfontosabb mutatók emelkedtek. Ennek hatása már a vállalatok szintjén is érezhető, és azt láthatjuk, hogy egyes európai vállalatok hozama és jövedelme kezd felzárkózni az amerikai cégekéhez.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy már nem a ciklus elején járunk, és az európai profitmarzsok (a fogyasztási cikkeket gyártó vállalatok kivételével) ismét rekordszinten járnak.
Bátrabbak lettek a befektetők
A gazdaság felpörgésének hatására nőtt a kockázatvállalási kedv, a befektetők egyre gyakrabban választanak kockázatos papírokat, legyen szó részvényekről vagy kötvényekről, és jelenleg számos magas hozamú európai vállalat olcsóbban jut hitelhez, mint az USA kormánya. Emiatt – bár a 2018-as európai gazdasági környezetet kedvező színben látja Siddle – abban már nem olyan biztos, hogy egy sor kockázatosabb vállalat képes lesz a várakozásokat meghaladó teljesítményt elérni.
A fontosabb mutatók 2007 óta nem látott magasságokban járnak. A várakozások igen magasak, és a főbb mutatóknak akár a cikluson belüli lassulása is a kevésbé kockázatos vállalatok felé tereli a rotációt. Bár még nem került rá sor, a piaci hangulat esetleges megváltozásának időpontja 2018 egyik legfontosabb kérdése lesz.
Nem tűntek el a kockázatok
A piacok kockázatéhsége alapján mérlegelve a helyzetet jelenleg a gazdasági lassulás okozná a legnagyobb meglepetést a befektetőknek, akik meg vannak győződve arról, hogy erre nem fog sor kerülni. Bár természetesen a Fidelity szakembere nem jósol recessziót, és véleménye szerint a gazdaság ismét inkább pozitív meglepetésekkel szolgált, azért jelenleg mind az USA-ban, mind Kínában észlelhetőek a szűkülés és lassulás jelei, sőt az általánosabb lassulás sem zárható ki.
Érdekel a befektetés világa, de nem tudod, hogy kezdj hozzá? Akkor gyere el befektetői szemináriumunkra február 13-án! Jelentkezz most, mert a helyek gyorsan fogynak! >>> |
Az erős adatok által okozott meglepetések ellenére egyre csökken azoknak az USA államoknak a száma, amelyekben a tevékenység élénkülése tapasztalható, a hitelállomány növekedése lassul, csakúgy, mint a gépjárművek és az ingatlanok piaca.
Kínában is csökken a hitelvolumen növekedésének üteme, és ennek jelei az árnövekedés mértékén, a tranzakciók számán és a készletek szintjén már a lassuló lakóingatlan-piacon is tetten érhetők.
Ugyanakkor, ahogy a fő mutatók ismét elindultak felfelé, az európai részvények olcsónak tűnnek a többi eszöközosztályhoz képest, és a hangulat nagyon pozitív. A befektetők mintha egyre bátrabban néznének szembe a befektetői tevékenységfelpörgése (meltup) által előidézett buborékszcenárió lehetőségével.
Ami talán a legmeglepőbb, az az, hogy a befektetők körében végzett felmérések szerint számos potenciális esemény közül ez a buborékszcenárió lenne a legkevésbé meglepő. Ez jól mutatja, hogy hogyan változott a befektetői bizalom az elmúlt öt évben.
Milyen papírokat keressünk?
Siddle a részvénykiválasztásra összpontosít, és nem az általános jövőbeli kilátásokra. A lehetőségeknek a defenzív és a ciklikus papírok közötti megoszlása miatt nagyjából semleges a kitettsége.
A ciklikus papírok közül a szoftvercégek és a szakmai szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások kedvezőbb hozam/kockázat egyensúlyt kínálnak, cash-flow-juk kiegyenlítettebb, hosszú távú növekedési potenciáljuk meggyőző, és nem függenek a makrogazdaság gyorsulásától.
Ami a defenzív papírokat illeti, Siddle az egészségügyben felülsúlyozott, mivel itt kedvezőtlen árképzési hatásokra lehet számítani, és ez az értékeltségekben is megmutatkozik, még azoknál a részvényeknél is, melyek nem kapcsolódnak a gyógyszer-értékesítéshez. Az alapvető fogyasztási cikkekben viszont alulsúlyozott a portfóliója, mivel itt a rövid távú költségmegszorítások miatti izgalom miatt a piac figyelmen kívül hagyja több drága részvény tartós lassulását.
A kockázatosabb, gyengébb minőségű vállalatok az erős teljesítményük miatt történelmi összehasonlításban egyre drágábbak, mivel a befektetők a rövid távú hozamnövekedést üldözik. Matt Siddle most is, mint mindig, a jobb minőségű vállalatokat részesíti előnyben.