A márka kilőne
A kérdés már a 3 évvel ezelőtti euró-válságnál is felmerült. Akkor sokan tartották reálisnak, hogy megszűnhet a közös pénz, de annak árfolyama akkor sem esett sokat a dollárhoz képest. Már akkor is sokan kiszámolták, hogy ha kapnak a számlákra befizetett euróért sok, a mai helyzetben 19 féle nemzeti valutát, akkor ezzel összesített értéke biztos, hogy lesz annyi, mint az euróé volt, hisz az erős valuták erősen felértékelődnek.
Ha most bomolna az euró, ez még inkább így lenne. Láttuk, mi történt a svájci frankkal: mint menedékvaluta, az égbe ment. Majdnem biztos, hogy ugyanez történne a német márkával, holland guldennel, és még 1-2 valutával. Ezek olyan magasra emelkednének, hogy önmaguk kiadnák az euró korábbi értékét dollárban, fontban, jenben stb. Ezen túl azonban még ott a többi, leértékelődő vagy stagnáló valuta, amit azokért lehetne kapni, tiszta haszon. Így az euró teljes megszűnése az euró tulajdonosoknak valószínűleg nyerőt hozna.
A görög válságról írt valamennyi cikkünket itt találja >>>> |
A legrosszabbat elkerültük
Ez a forgatókönyv persze nem valószínű, de a piac nyilván árazza. Egy másik, lehetséges megoldás, hogy a görögök lépnek ki a közös valutából. Ez stabilizálná azáltal a közös valutát, hogy onnantól kezdve látszana: csak fegyelmezett tagok maradhatnak benne, így stabil valuta lesz belőle.
Tulajdonképpen a legnagyobb válság közepette az is jót tehet az eurónak, hogy a hitelezők nem engedtek a zsarolásnak. Ha engedtek volna, akkor megnövekszik az esélye annak, hogy más tagállamok is élnek ezzel, ebben az esetben viszont az euró még az előtt legyengült, felhígult volna, hogy megszűnik. Ez lett volna tehát a legrosszabb forgatókönyv az euró árfolyama szempontjából, ezt elkerültük.