A jövő héten teszi közzé gyorsjelentését a Mol. A KBC Securities olajipari elemzője, Császár Péter szerint a kitermelés komolyan hozzájárul majd az operatív profithoz, a finomítás azonban várhatóan csak nulla körüli eredményt ér majd el. A forint jelentős gyengülése és a hiteleinek ezzel kapcsolatos árértékelése miatt azonban az is lehetséges, hogy végül negatív eredményt írnak majd a cég könyveiben szeptember végére.
A finomítói üzletág hosszú távon is várhatóan szenvedni fog. Államilag szponzorált projektek készülnek Ázsiában és a Közel-Keleten, várhatóan csökkenni fog a kapacitás-kihasználtság az iparágban. A Mol finomítói eszközállománya eléggé jó, a dieselolaj kereslete ugyanis erős, a cég diesel-kihozatala pedig magas. Másrészt az urali és a brent típusú olaj árkülönbségéből is profitál.
A KBC Securities készített egy egyfajta stressztesztet is a régiós olajcégekre. Eszerint ha a gazdasági környezet romlana, a régiós olajcégek is alaposan megszenvednék azt, mert gazdálkodásukban viszonylag magas a fix költségek aránya.
A Mol alulértékeltségéhez hozzájárult a Horvátországból jövő negatív hírözön is. Az INÁ-nál jelentős átszervezési potenciált látnak, és bíznak abban, hogy a horvát félnek is az az érdeke, hogy a társaság szépen teljesítsen a jövőben.
A Mol-on kívül vételre ajánlják a régióból az OMV-t, a Petromot és a PKN Orlent is, tartásra a PNG-t és a Tuprast, míg az Unipetrolnál és a Lotosnál eladást javasolnak.