(Fotó: Eidenpenz József) |
Már reggel is gyengült a forint, vélhetően arra a hírre, hogy a hazai ipari termelés sokkal gyengébb lett a vártnál. Ez után egész nap lassan felfelé tartott az euró forintárfolyama, délután, az USA foglalkoztatási helyzetéről szóló adat közzététele után pedig talán még gyorsult is a gyengülés. Este hat körül egy euróért 314,50 forintot kellett adni, a dollár – amely gyengült kissé a nemzetközi piacon – 275,20 forintot ért. Az euró/forint ezzel fél százalékkal került feljebb, ennyivel egyébként a lengyel złoty is gyengült.
Az amerikai adat a vártnál több tízezerrel kevesebb foglalkoztatottat jelzett, ami azt valószínűsíti, hogy az amerikai kamatemelés később következik be, sőt esetleg el is marad. Ez gyengíti a dollárt, és jó hír az árupiacoknak, az olaj és az arany is pluszba került, a Brent és a WTI két százalékkal, a sárga fém és az ezüst 1,2-1,3 százalékkal drágult.
A részvénypiacok viszont nem ünnepeltek, az S&P 500 0,3, a Nasdaq 0,6 százalékkal esett. Az európai részvények Stoxx 600-as indexe végül 0,1 százalékkal felment, ez főleg a német és a brit papíroknak köszönhető.
A BUX index 0,4 százalékkal esett, pedig az elején volt jobb formában is. Akárcsak a gyorsjelentése után a Mol, amely egy százalék feletti pluszokból a nap végére 0,2 százalékos pluszba süllyedt, ez 16 235 forintot jelent. Az OTP nagyot esett, 1,3 százalékkal 6850 forintra, a Richter 0,4 százalékkal 5391 forintra erősödött, a Telekom viszont 465 forintra, azaz egy százalékkal esett.
A Mol ma hajnalban tette közzé gyorsjelentését. A KBC Equitas szerint "remekelt a Mol", ezért a jelenlegi árszinteken továbbra sem tartják drágának a részvényeket. "A gyorsjelentés nem gördít akadályt kereskedési ötletünk 17400 forintos célszintjének elérése elé" - teszik hozzá. Az Equilor szerint a konszenzust meghaladó eredményekről jelentett a Mol, továbbra is a finomítás adta a növekedés gerincét, és kellemes meglepetést jelentett a kitermelés javulása.
Az Erste Befektetési Zrt. szerint is jó gyorsjelentés érkezett az olajcégtől, a vártnál jobb eredményeknek köszönhetően az árfolyam pozitív irányba fordult a három napig tartó mélyrepülést követően. „Ennek ellenére a technikai kép bizonytalan. Bár fordulat esetén csak a 16 935 pontos lokális csúcspont jelent ellenállást, de a mai emelkedés fordulós jelzésnek még nem nevezhető, mert a 20 napos mozgóátlagról visszapattant az árfolyam” - írja a cég technikai elemző hírlevele. Erősebb támasz 15 850 pontnál húzódik.
Az Erste Befektetési szerint nagy bajban van az Apple, miután a mobiltelefonok piacán eltűnt a növekedés. A cég elemzésében intő példaként emlegeti a Nokát, és a részvényt shortolásra javasolja, de csak 91,1 dolláros árfolyam alatt (úgynevezett stop eladási megbízással, ami csak e határ alatt lép működésbe), 76,2 dolláros árfolyamcéllal.