(Fotó: Budapesti Értéktőzsde) |
Kikerültünk a bóvliból pénteken, a harmadik nagy hitelminősítő is felminősítette a magyar államadósságot a befektetésre ajánlott szintre. Az állampapírpiacon a magyar referenciahozamok azonban nem változtak vagy kissé még emelkedtek is, a forint pedig kissé gyengült, harminc fillérrel feljebb, 305,80-on jegyezték este az eurót. A hír vélhetően már korábban beépült az árba, volt elemző, aki 80 százalékos valószínűséget adott annak, hogy ez bekövetkezik.
A BUX 1,1 százalékkal, 336 ponttal ment fel, ezzel végre történelmi rekordot döntött 30 353,45 ponton, az előző, 2007 júliusi csúcs mintegy 200 ponttal lejjebb volt. Ezúttal ugyan nem teljesítette túl a nagyobb európai tőzsdéket, de egyrészt megtette ezt már a napokban többször is. Másrészt pedig a lengyel, cseh, román tőzsdéket igen, azok csak 0,2-0,6 százalékkal mentek fel.
A legnagyobb mértékben a mostanában kiválóan teljesítő Magyar Telekom drágult, a részvény három százalékkal 484 forintra ment fel. Az OTP 1,3 százalékkal 7970-re, a Mol 0,6 százalékkal 18 940-re, a Richter 0,8 százalékkal 6027-re drágult. Ezzel éves maximumán van az OTP, a Mol és a Telekom egyaránt. A Mpl a múlt heti gyorsjelentése után a stratégiájáról is részletesen beszámolt.
Nyugat-Európában a Stoxx 600 index 1,5 százalékkal emelkedett, a német DAX és a francia CAC 1,9, a brit FTSE 100 pedig 1,7 százalékkal ment fel. Ezt mindenki azzal magyarázza, hogy a hétvégén az FBI szövetségi rendőrség feje kijelentette, nem találtak törvénysértésre utaló nyomot Hillary Clinton e-mailjeinél. Ezzel a jelölt esélyei ismét nőttek, amit a tőkepiacok nagy örömmel vettek.
Sok napos szünet után erősödött a dollár, az amerikai tőzsdeindexek pedig egyre feljebb és feljebb hágnak. Este hat után az S&P 500 2,1, a Nasdaq 2,4, a Dow Jones 1,9 százalékos pluszban volt. A félelem-indexnek is nevezett VIX volatilitás-mutató 18 százalékot zuhant. A Donald Trump Mexikó-ellenes kijelentései miatt érdekes mexikói peso két százalékkal erősödött.
Az Equilor blogja szerint szerdán piaczárás után jelent a Magyar Telekom, az elemzők elsősorban arra fognak figyelni, hogy lesz-e változás a Magyar Telekom korábban már közölt és a második negyedév után megerősített 2016-os célkitűzéseiben. A célkitűzés megemelése ugyanis pozitívan hatna a részvény árfolyamára. Pénteken, piacnyitás előtt pedig az OTP teszi közzé harmadik negyedéves számait.
Az Equilor szerint itt is érdemes lesz majd figyelni a menedzsment célkitűzésére, mely szerint 2017-ben 15 százalék felett lesz a bank saját tőke arányos megtérülése (ROE). Szokás szerint felmerülnek majd a kelet-európai akvizíciós lehetőségek, illetve ezek hiányában egy esetleges osztalékemelés
Jelentősen javulhatott a Magyar Telekom nyeresége a KBC Equitas szerint, a főbb sorokon szép növekedést érhetett el. Bár ebben az egyszeri tételek eltűnésének is van hatása, alapvetően pozitív irányba mutatnak a folyamatok és az éves célokat is megemelheti a menedzsment – írja az elemzés. A cég célára változatlanul 510 forint.
Forintgyengülésre felkészülni Erste Befektetési Zrt. technikai elemzése szerint. Hiába a Moody’s kedvező döntése nem erősödik a forint – írják. Pedig erős hetet tudhat maga mögött, hiszen 310 közeléből egészen 305-ig zuhant az EUR/HUF. Ebben már a Moody’s felminősítésével kapcsolatos spekulációk is szerepet játszhattak, így aztán magának a döntésnek már nem volt forint erősítő hatása. A 305-ös szint egy erős támasz, ahonnan valószínűleg megfordul az eddigi csökkenő trend és forint gyengülés veszi kezdetét – véli a nagy brókercég.
Az olaj egész nap pluszban volt, a nap végére azonban meginogni látszott, a Brent legalábbis be-bebukott mínuszba. Este hat után a WTI 0,8 százalékos pluszban 44,40-en járt, a Brent 0,2 százalékkal 45,70-re ment fel. Az aranynak és az ezüstnek nem tett jót az optimizmus, mindkettő két százalékkal esett.
A KBC Equitas kissé ünneprontó az Alteoval kapcsolatban, amelynek most zárult a részvénykibocsátása. Végül 1,4 milliárd forintnyi új tőkét sikerült bevonnia a társaságnak, ez szerintük csalódást keltő lehet a kezdeti tervekhez képest. Ráadásul a kisbefektetők csak 106 ezer részvényt jegyeztek, így nagy valószínűséggel továbbra is alacsony lesz a forgalom a papír piacán.
„A likviditási kockázat mellett pedig több tényező is rizikófaktor lehet, így a jelenlegi, 4700-4800 forint körüli szinteken érdemes lehet inkább kivárni” - írják.