Reggel még az európai piacok kicsit gondolkoztak, mi legyen az irány, hisz ahhoz képest, hogy felfordult a világ múlt pénteken a brit népszavazás miatt, már három napja egyfolytában emelkedtek. Erre jött a tegnap hirtelen bejelentkező, Boris Johnson eddigi brit miniszterelnök várományost hátba döfő új jelentkező, a jelenlegi igazságügyi miniszter, Michael Gove, és ma közölte, hogy idén nem indítja el a brit kilépést, ha miniszterelnök lesz. A másik esélyes jelölt, Theresa May már tegnap hasonlót mondott idei év végi dátummal, így ha kettejük közül kerül ki az új miniszterelnök, fél évig elfelejthetjük a Brexitet. Az pedig hosszú idő, bármi megtörténhet közben, akár ki is hátrálhatnak.
DAX, 10 nap |
Ezek után mitől féljenek a befektetők? Pláne, ha még esésre számítva short pozíciókat is nyitottak? Nem marad más, mint a vásárlás, és ezzel ma a negyedik emelkedő napot is sikerül összehozni. A brit indexek már a szavazás előtti szintek fölött járnak, ami érthető is, hisz sokan előre leépítették pozícióikat, de ebben az angol font gyengülésének is szerepe lehet. A DAX azonban, mint feljebb látszik, nem érte el ezt a szintet, nem töltötte be a csütörtök és péntek közti rést. Kétségkívül előtte túl sokat emelkedett, és idén amúgy is gyengébb formában van, mondhatnánk a kisebb ellenállás iránya lefelé kezd mutatkozni.
Amerikában is negyedik napja zajlik a rali, így ott is sikerült visszahelyezkedni a múlt csütörtöki szintekre. Ez végképp nem meglepő, hisz számukra Európa csak egy kis tényező, így csak akkor táraznak ki komolyabban, ha az egész világgazdaságot, így őket is éri valamiféle sokk, vagy netán a kamatok indulnak emelkedésnek, de erről szó sincs. Az S&P 500 grafikonja elég beszédes: 2 nagy szakadó nap után 3-4 nap alatt felmászott az index az idei csúcsok közelébe.
S&P 500 |
Nem úgy Budapest. A BUX mozgás nélkül zárt, ezen belül az OTP esett 0,6 százalékkal 6310 forintig, így tulajdonképpen alig van magasabban, mint a múlt pénteki pánikszerű nyitásban. Ne csodálkozzunk, legalábbis a tegnapi nap végi és a mai teljesítményen: Lázár János meglehetősen komoly miniszteri posztból mondta azt, hogy kilépne az EU-ból, még ha csak magánszemélyként is. Ez annyira rosszul hangzik az egy hetes dráma után, hogy vegyen hazai részvényt, akinek adrenalin hiánya van.
A Telekom másfél százalékkal esett, 439 forintig, a Mol viszont emelkedett egy százalékkal, 16 600 forintig. A tegnapig szárnyaló FHB ma visszaesett 4 százalékkal, 545 forintot ér.
A forint gyenge maradt, 317 az euróval szemben, és az angol font sem tért magához. Ez is érthető, hisz korábban felülértékelt volt az euróval szembeni félelmek miatt, de most hirtelen elvesztette menekülővaluta szerepét. Azon sem lepődnénk meg, ha paritásba kerülne az euróval, ezt már egyszer egyébként megközelítette 2007-2008-ban.