A kormány munka alapú társadalmat szeretne létrehozni a jelenlegi munkahelyek megvédésével és olyan fejlesztési beruházások támogatásával, amelyek aztán új munka- és kutatási lehetőségeket biztosítanak a magyaroknak. A kabinet ennek szellemében indította Európában elsőként munkahelyvédelmi akcióját is.
Orbán Viktor az Egis új kísérleti laborjának avatásán |
Orbán Viktor kiemelte: az Egis meghívását azért tartja fontosnak, mert a gyógyszeriparnak jelentős a súlya a magyar nemzetgazdaságon belül, és a magyar kutatás-fejlesztési költések majdnem felét adja az ágazat, amely 40 ezer család megélhetését biztosítja. Franciaország általában a monopol helyzetű iparágakban van jelen Magyarországon, az Egis fontos és érdekes kivétel, mert itt a versenygazdaságban vesz részt a francia tőke. Hangsúlyozta azt is, hogy kiváló az együttműködés a gyár francia többségi tulajdonosa és a kormány között.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a mintegy 7 milliárd forintos beruházás körülbelül 50 munkahelyet biztosít magasan képzett szakembereknek. Ez azért fontos, mert az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy minél képzettebb egy Magyarországon létrehozott gyártó- vagy kutatókapacitás alkalmazotti köre, annál valószínűbb hogy Magyarországon marad a beruházás és csatlakozó beruházások jönnek létre. Figyelemreméltó az is, hogy az Egis Közép-Kelet-Európa összes iparvállalata közül a negyedik legnagyobb összeget, 11,6 milliárd forintot költ kutatás-fejlesztésre, amely a cég árbevételének 9 százaléka. Az Egis egy magyar vállalat, ezen nem módosít az a tény sem, hogy 51 százalékban francia tulajdonban vannak a részvényei.
Orbán Viktor hozzátette: a vállalat arra törekszik, hogy a budapesti bázisról kiindulva minél messzebbre terjeszkedjen a világban. Miközben azonban a világ több mint 60 országába exportál, addig a gyógyszerkutatás és gyártás minden fázisát Magyarországon végzi. Az Egis azzal segíti Magyarországot, hogy nyereségének mintegy 90 százalékát visszaforgatja a hazai kutatás-fejlesztésbe, termelési és egyéb beruházásokba.