9p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A háborús pánik szintjére jutott az arany árfolyama az év első napjaiban, és a szakértők további emelkedést várnak. Ez már csak azért sem lenne meglepő, mert a jegybankok agresszíven vásárolják fel a nemesfémet.

November közepe óta gyakorlatilag töretlenül emelkedik az arany ára a tőzsdéken, és ennek révén másfél hónap alatt az unciában (1 uncia=31,1035 gramm) számolt értéke közel 250 dollárral drágult. Mindez azt jelenti, hogy a háború február 24-ei kitörését követő aranyláz szintjét közelíti a mostani árfolyam, pedig a tőkepiaci helyzet nem feltétlenül indokolná ezt. A városi legendákkal ellentétben magasabb infláció esetén, mint amilyennek most is tanúi vagyunk, historikusan az arany nem szokott optimális befektetés lenni. Ha megnézzük, akkor a nemesfémekkel szemben alternatívának tekinthető befektetés hozamát, az amerikai államkötvényét, az továbbra is rég nem látott magas szinten van.

Részvény helyett arany?

A fentiek alapján egyáltalán nem véletlen, hogy az elemzők sem a kötvénypiaci folyamatokat említik a fő okok között. Szerintük az arany gyors emelkedésének hátterében egyrészt a fejlett országokban várható recesszió és az ebből következő gyengébb részvénypiaci teljesítmény, másrészt az egyes jegybankok megváltozott tartalékolási politikája állhat. Persze az komoly bizonytalanságot okoz, hogy a globális gazdasági folyamatok hogyan alakulnak, hiszen az utóbbi hetekben is számos olyan adat volt, amely meglepte a piaci szereplőket, kezdve a napokban publikált, vártnál sokkal kedvezőbb német inflációs adattól az amerikai gazdaság korábban jelzettnél erősebb harmadik negyedéves növekedéséig. Ezek a folyamatok és a rájuk adott jegybanki válaszok erős bizonytalansággal járnak, a konszenzus ugyanakkor az, hogy a központi bankok a lassuló gazdasági növekedés és az esetleges recesszió közepette enyhítenek az elmúlt év agresszív kamatemelésein, de rövid távon még folytatják a szigorítást. Mindenesetre a gyengébb gazdasági teljesítmény és az emelkedő kamatok nem az a kombináció, amely rövid távon vonzóvá tennék a részvénybefektetéseket. (Évközben persze jöhet fordulat és könnyen lehet, hogy az aranytól fordulnak el a befektetők és inkább a részvényeket választják.)

Az arany esetében az elemzők és a stratégák többsége azon a véleményen van, hogy az elmúlt időszak dinamikus emelkedése után is felfelé tart majd az árfolyam. Szerintük nagy a valószínűsége, hogy további 10 százalékos erősödést látunk majd és a tőzsdei ár átlépi majd a 2000 dolláros szintet. Ugyanakkor olyan véleményekkel is lehet találkozni, hogy ennél jóval nagyobb, 20-30 százalékos drágulást láthatunk majd, amennyiben ez valóban megtörténik, akkor történelmi csúcsot érne el az arany árfolyama. Az erősen optimista vélemények szerint a gazdasági környezet mellett állandó támaszt ad az idei évben a kurzusnak, hogy egyes jegybankok számára, így például a kínainak és az orosznak is az arany lett az egyik fontos tartalékolási eszköze.

A legutóbbi nagy aranyláz komoly változást hozott a globális pénzügyi rendszerben

A fentieket pedig a számok is bizonyítják, hiszen globálisan utoljára 55 éve növelték arannyal ilyen mértékben a jegybanki tartalékokat. Akkor az európai központi bankok „zsákolták” a nemesfémet, amely számos fontos következménnyel járt, hiszen masszív áremelkedést láthattunk, a jelentős vásárlások miatt összeomlott a London Gold Pool, ahol hét európai és kisebb részben az amerikai aranytartalékokat tárolták. Felgyorsította továbbá az úgynevezett Bretton Woods-i rendszer megszűnését, amelyben a országok az aranyhoz kötötték a dollárt és számos más deviza értékét is. (Ami nem feltétlen jelentett szabad átválthatóságot - szerk.)

Fontos hangsúlyozni, hogy az orosz dezinformációs anyagokkal ellentétben, amelyek tavaly a magyar közösségi médiát is elöntötték, az arany mostani szárnyalása nem fog új aranystandard rendszerrel (amikor a devizák mögött aranyfedezet áll) párosulni, ahogy a dollár vezető szerepének alkonyát sem hozza el. Már csak azért sem, mert a kínai aranyvásárlások ellenére a világ legnagyobb exportőre a partnerországokkal továbbra is döntően dolláralapú elszámolás mentén kereskedik. Az orosz gazdaság globális szerepe pedig már a háború előtt sem volt kiemelkedő, az elmúlt tíz hónapban pedig tovább gyengült.

Azt persze érdemes hozzátenni, hogy ugyan nem elszigetelt jelenségről van szó, a folyamat katalizátora egyértelműen Kína és Oroszország. Ezen országok tartalékolási politikájában pedig a gazdasági szempontokon messze túlmutató politikai motivációkat is felfedezhetünk. A központi bankok aranyhoz való fordulása ugyanis egyértelműen azt sugallja, hogy a geopolitikai folyamatokat a bizalmatlanság, kétely és bizonytalanság jellemzi. Oroszország esetében ez egészen kézzelfogható, hiszen az Egyesült Államok és európai szövetségesei befagyasztották Moszkva dollártartalékait, miközben számos orosz bankot kizártak a nemzetközi fizetési rendszerből. Kína relációjában ennél bonyolultabb a helyzet, hiszen nekik nincsenek ilyen problémáik, vélhetőleg ők részben megelőző lépésként fordultak az arany felé, hiszen Tajvan kapcsán az egyébként sem baráti viszonyuk az Egyesült Államokkal a korábbinál is jegesebbé vált.

Befektetési szempontból viszont mindenképpen izgalmas, hogy mekkora mennyiséget szívnak ki a piacról a központi bankok, hiszen a tartalékképzés egyik eredője éppen az, hogy az általuk megvásárolt mennyiség nagyrészt kikerül a piaci körforgásból. A World Gold Council (WGC) múlt hónapban közzétett becslése szerint a világ jegybankjai 673 tonnát vásároltak 2022-ben, ráadásul a tranzakciók az év második felében folyamatosan növekedtek, hiszen csak a harmadik negyedévben ezek az intézmények csaknem 400 tonna aranyat vásároltak. Ez egyébként óriási háromhavi rekordot jelent, a 2000-es évek óta ennek a közelében nem volt a központi bankok által megvásárolt arany.

Óriási mennyiségű aranyat vásároltak fel a jegybankok. Fotó: Pixabay
Óriási mennyiségű aranyat vásároltak fel a jegybankok. Fotó: Pixabay

Érdekesség, hogy nem csak a WGC, de az IMF is adott közre becslést, amelyek ugyanakkor nem teljesen állnak fedésben egymással. A Valutaalap ugyanis kisebb mennyiségről adott számot, igaz ők csak azt tették a statisztikáikba, amikor egy jegybank a mérlegében a tartalékok közé helyezte az aranyat, miközben voltak, akik ezt a „könyvelési tételt” nem tették meg. Minden estre az IMF szerint nem Peking és Moszkva tartalékjai nőttek leginkább a harmadik negyedévben, hanem Törökország vezette ezt a rangsort, őket pedig Üzbegisztán és Katar követte.

Függetlenedni Amerikától

Hogy a kínaiak aktivitása az IMF adatai ellenére is valósak, azt jelzi a Kínai Népbank (PBoC) bejelentése, amely azt közölte, hogy novemberben 1,8 milliárd dollár értékben 32 tonnával növelte az aranytartalékát. Ugyanakkor a Financial Timesnak a napokban megjelent cikke szerint számos bennfentes azt állította, hogy ennél lényegesen több aranyat halmozhatott fel az ázsiai ország. Mark Bristow, a Barrick Gold, a világ második legnagyobb aranybányászati vállalatának vezérigazgatója például azt említette, hogy számos forrással folytatott megbeszélései alapján ennél sokkal több nemesfém kerülhetett Kínába. Nicky Shiels, az MKS PAMP, egy nemesfém-kereskedelmi vállalat fémstratégája hozzátette, hogy a november óta látható masszív áremelkedéshez biztosan hozzájárultak ezek a jelentős vásárlások.

Árfolyam

Érdemes kitérni a másik nagy aranyfelhalmozó állam Oroszország helyzetére is. A háború miatt a becslések szerint 300 milliárd dollár értékű vagyont fagyaszthattak be az európai és amerikai szervek, ráadásul az arany is felkerült a szankciós listákra. Mindez azzal járt, hogy egyes az oroszokkal szemben megengedő ázsiai országokba ugyan tudnának aranyat szállítani, ám nem biztos, hogy az évente kitermelt 300 tonna találna gazdára így. A szakértők szerint kézenfekvő tehát, hogy az Orosz Központi Bank (CBR) is növelte a tartalékjait annak ellenére is, hogy annak elnöke, Elvira Nabiullina a háború kitörését követően még arról beszélt, hogy ennek nem látja szükségét. A fentieken túl már csak azért is gondolják így a szakértők, mert régóta stratégiai értéket tulajdonítottak az aranytartalékok növelésének. Az orosz jegybank azt a stratégiai célt tűzte ki 2006-ban, hogy az arany részesedése 20-25 százaléka legyen a tartalékokban. 2022 februárjában, amikor a CBR utoljára publikálta statisztikai adatait, az arany 20,9 százalékot tett ki.

Carsten Menke, a Julius Baer új generációs kutatási részlegének vezetője a Financial Timesnak azt nyilatkozta, hogy az oroszországi és kínai vásárlások azt jelzik, hogy az országok egyre inkább vonakodnak az amerikai dollárra támaszkodni. A szakértő azt is megjegyezte, hogy ez jelzés más országok számára is, amelyek vagy konfliktusos viszonyban vannak a nyugati nagyhatalmakkal, vagy egyszerűen csak elég erősnek érzik magukat, hogy Amerikától minél inkább függetlenedjenek. Utóbbi kategóriába tartoznak jellemzően az Öböl-menti államok, amelyek az energiahordozók megugró árai miatt keletkező többletbevételük egy részét aranyba helyezték.

A folyamatok kapcsán az üzleti lapnak Bernard Dahdah, a Natixis, a francia befektetési bank vezető nyersanyag-elemzője úgy vélekedett, hogy a deglobalizáció és a geopolitikai feszültségek miatt a nyugati világon kívüli központi bankok elkezdtek tudtaosan törekedni arra, hogy ne csak USA-dollárban képezzenek tartalékot. Ebből a szempontból pedig a nemesfémek, azon belül is az arany a leginkább kézenfekvő megoldás. Miután a folyamat az utóbbi egy-két évben indult, ezért gyors fordulat nem várható, így legalább egy évtizedig nem fog változni az irány.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23920 23650 23940 +0,25% 23910 23940 4 232 746 160 HUF 2025-01-22 11:58:33
MOL 2900 2872 2900 +0,69% 2898 2900 371 023 340 HUF 2025-01-22 11:49:50
MTELEKOM 1402 1380 1410 +1,59% 1398 1402 305 550 704 HUF 2025-01-22 11:58:04
RICHTER 10730 10600 10730 +1,04% 10720 10730 315 233 090 HUF 2025-01-22 11:57:58
OPUS 525 522 529 -0,38% 523 525 18 775 391 HUF 2025-01-22 11:55:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Gyenge a forint, de gyújtósnak talán még jó lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:18
Gyengült a forint árfolyama szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump döntése a pesti parketten is érződött
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 17:52
Alulteljesítő volt a BÉT. 
Részvény / Deviza / Áru Trumptól a forint is kapott egy nagy szívességet
Csabai Károly | 2025. január 21. 12:37
A dollár gyengülését kihasználva a hazai fizetőeszköz az euróval szemben is erősödött, kedden dél körül a 411,5-ös szint körül cirkált. A budapesti tőzsde viszont bukóban állt, miután valamennyi blue chip olcsóbbodott. Ráadásul az árupiaci termékeknek sincs napjuk, a nemesfémek, az olajfajták és a kriptoeszközök árfolyama is esik, egyedül a gázárak tudtak emelkedni.
Részvény / Deviza / Áru Lekevertek egy sallert az iPhone-oknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:06
Rosszul alakultak a dolgok az Apple számára a kínai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump máris elérte, amit akart
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 09:10
Zűrzavart hoztak a tőkepiacokon Trump zűrzavaros nyilatkozatai. Beiktatása első napján ő fújta a szelet a tőzsdék hullámzásához.
Részvény / Deviza / Áru Forint: jön az újabb kör
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 06:36
Minimális gyengüléssel telt a forint éjszakája. 
Részvény / Deviza / Áru Most kell eladni a részvényeket
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 18:56
Ugyanis a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1024,51 pontos, 1,21 százalékos emelkedéssel, 85 903,48 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Szép álmai lesznek, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 18:41
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG