Jó pénzért adták el
Az összesen 7,45 milliárd dolláros tranzakciós érték a Bloomberg összefoglalója szerint az elemzői várakozások fölött van. A Maersk első ránézésre tehát nem csinált rossz üzletet, 5 százalék fölötti mértékű emelkedésben is jártak részvényei hétfőn délelőtt, de kora délutánra is megmaradt ebből 3,5 százaléknyi.
A Total CEO-ja a múlt hónapban beszélt arról, hogy a cég a termelése növelése érdekében akvizíciókat tervez - a helyzetet azért látják erre alkalmasnak, mert az energetikai cégek árazása az elmúlt időszakban lecsökkent, ahogy a kitermelés költsége is alacsonyabb lett az iparág három éve tartó mélyrepülése során. Idén már Ugandában és Brazíliában is terjeszkedett a vállalat, most az Északi-tengeren erősítik jelenlétüket.
Mindenki jól járt
Jól fekszik most az államnál a Total Ha üzleti, azon belül is olajérdekekről van szó, akkor a francia elnök faltörő kosként hatol előre és nem törődik szövetségeseivel. Ezt láthatjuk Iránban és Líbiában is - összeállításunk a háttérről >> |
A Maersk arra készült, hogy az olaj- és gáz-érdekeltségeket tőzsdei kibocsátás keretében értékesítse, ennek ment elébe a Total ajánlata.
A Maersk Oil bekebelezésével a Total 1 milliárd hordó-olajegyenértéknek megfelelő bizonyított és valószínűsíthető tartalékhoz jut hozzá, aminek 80 százaléka az Északi-tengeren található. A Total kitermelését jövőre napi 160 ezer hordó-olajegyenértékkel dobja meg az üzlet, ami így 2020-ra napi 200 ezerre emelkedik.
A Maersk a kibocsátással megemelkedő Total-alaptőke 3,75 százalékát birtokolja majd - ezzel a dán csoport lesz a második legnagyobb tulajdonosa a francia óriásnak.