Ritkán veszik, ami nem kapható
Az adat már csak azért is érdekes, mert a Tesla eddig összesen 100 ezer autót adott el, és most ennek a négyszeresére vett fel megrendelést. Ugyanakkor a megrendelés nem kötelez semmire: be kell fizetni ezer dollárt, de bármikor vissza lehet mondani, és visszaküldik a pénzt. Vagyis kockázat nélkül lehet szépíteni a rendelési számot, kérdés, hogy amikor a maradék 34 ezer dollárt is ki kell fizetni, hányan fognak a kasszához járulni.
Tesla Model 3 |
Persze ahhoz, hogy ez kiderüljön, le is kell gyártani a rengeteg autót. Elvileg azért lehet rávenni az embereket az előrendelésre és a várakozásra a kapitalizmusban, mert valami olyat kaphatnak, ami évekkel előzi meg korát, ezért még senki más nem árul hasonlót. Volt már ilyen: a Bloomberg szerint 1955-ben a Citroen DS modelljére 80 ezren fizettek elő a párizsi autókiállításon. A jármű egy olyan modell volt, melynek tervezése jóval előtte járt a konkurensekének.
Forradalmi termék
Volt azonban még egy termék, bár nem ebben az iparágban, amire rengetegen neveztek be előre, és vissza is igazolta, hogy messze elől jár a fejlődésben. Ez a legelső iPhone sorozat volt: két nap alatt 200 ezren rendeltek belőle. Nem csalódtak: az első igazi okostelefont vehették a kezükbe, a konkurensek jóval később tudtak hasonlót produkálni (a márkahű rajongók szerint máig sem közelítik meg az Apple termékét).
A Tesla Model 3 annyiban forradalmi, hogy eddig még nem volt olyan elektromos autó, ami versenyképes lett volna belsőégésű társaival mind árában, mind gyorsulásában, kényelmes vezethetőségében, és egy töltéssel megtehető futásteljesítményében. Nos, a Model 3 gyorsulása 0-tól 100 km/óráig 6 másodperc, ami a legjobb belsőégésűeknek is a becsületére válik. A 35 ezer dolláros ár is felveszi a versenyt a felső közép- vagy inkább alsó luxuskategóriás autókéval, ugyanakkor a jármű igen jól felszerelt. Végül: 350 km-t tud megtenni egy töltéssel, ami már egész elfogadható.
A töltés
Persze egy kérdés marad: mi történik, ha az akku lemerül? Alapvetően azt gondoljuk, hogy az akkutöltés egy nagy macera. Eddig valóban az volt, de Amerikában már nem is olyan vészes a helyzet: minden 13. benzinkútra jut egy elektromos töltőállomás. Kezdésnek nem rossz, és ha lesz elég autó, nyilván gyorsan fog nőni ez a szám. Ugyanakkor, akinek van otthon garázs (és nem kevés amerikainak van), annak meg van oldva az otthoni töltés.
Az egyetlen gond még a töltés ideje. Ha valaki nagyobb távot tesz meg, annak útközben óhatatlanul töltenie kell, nekik kifejlesztette a Tesla a szupertöltőt, amivel egyelőre ingyen lehet tankolni, de 30 percig tart egy töltés, amivel aztán 260-280 kilométert lehet menni. Így valószínűleg nem azok fognak benevezni az autóra, akik keresztül-kasul repesztenek Amerikán, de nem is ők vannak többségben. A legtöbben többnyire lakóhelyük közelében autóznak, nekik bőven elég, ha éjszaka felteszik az autót a töltőre.
Az idő sürget
Így tehát megvan az autó, ami sokaknak valóban ideális. De vajon mikor vehetik majd át ténylegesen? A Teslának időben le kell gyártani őket, és eddig a cég általában késett a szállításokkal: az eddigi modellek 6-18 hónap késéssel kerültek a piacra. A menetrend szerint jövő év második felében indulna a nagyütemű szállítás. Már csak az a kérdés, hogy addig a konkurencia nem zárkózik-e föl. A General Motors már dolgozik egy olyan modellen, ami ugyancsak 40 ezer dollár alatti, és ugyancsak megtesz 320 kilométert egy töltéssel.