Vegyes behatások érték a tőzsdéket csütörtökön, így a tőzsdeindexek sem mutattak markáns irányt. Például rossz adatok, beszerzésimenedzser-indexek jöttek Európából, de jók az Egyesült Államokból. A DAX index csütörtökön egyetlen ponttal zárt a 24 ezer pontos szint alatt, de pénteken ismét e fölé lendült. A legtöbb európai index 0,2-0,4 százalékkal felfelé megy, de Párizsban hasonló mértékű esés van.
Az amerikai határidős indexek csekély esést mutatnak. Előtérben vannak az amerikai adóssággal kapcsolatos aggodalmak, amelyek megemelték az ottani állampapírok hozamát. A BYD most először szárnyalta túl a Teslát Európában, az Apple pedig Kínában kínál kedvezményeket. Eközben az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodás még mindig távolinak tűnik.
A BUX index ismét közel került nemrég beállított történelmi rekordjához (ami 97 374 pont), ma egy százalékkal, 96 400-ra ment fel. Az utóbbi pár évben hatalmas emelkedésen ment keresztül, az elemzők többsége így sem tartja drágának a magyar részvényeket.
Szelvény nélkül forog az OTP
Az OTP eközben 1,4, a Telekom 1,5 százalékkal esik, a Mol 0,7, a Richter 0,5 százalékkal megy fel. Ha valaki furcsállja a számokat, nem jön ki a BUX-matek, nem csoda, az OTP ugyanis úgy esik, hogy valójában emelkedik. Ma már osztalékszelvény nélkül forog a részvény, ami 995,70 forint papíronként.
Az euró/forint csütörtökön felugrott 403-ról 404 forint közelébe, de pénteken ismét 403,20 a jellemző. Így végül csak minimális gyengülés látható a hét közepéhez képest.
Aggasztó fejlemények a forint számára
Rossz hírek érkeztek, a hazai devizapiacon ezért gyengült a forint csütörtökön az euróval szemben – írta az Erste Befektetési Zrt.
Rendkívül kedvezőtlen, hogy az Audi Győrből Németországba készül áthelyezni a termelés egy részét, várhatóan a jövő év őszén.
Emellett az EP-ben kezdeményezték, hogy a jogállamiságot sértő magyarországi intézkedések következtében az összes hazánknak járó forrást fagyasszák be. Az indítványt vizsgálja az Európai Bizottság. A figyelem középpontjába most a jövő keddi MNB kamatdöntés kerülhet, ahol minden bizonnyal maradhat a 6,50 százalékos alapkamat.
Végre jó hírek jöttek Európából
Németország igazított bruttó hazai terméke (GDP) 0,4 százalékkal nőtt 2025 első negyedévében az előző háromhavi időszakhoz képest – közölte az ország statisztikai hivatala, a Destatis. Ez az első becslésben előre jelzettnél kissé magasabb lett, a márciusban tapasztalt meglepően jó gazdasági fejlődésnek köszönhetően. Különösen a feldolgozóipar és az export volt az eredetileg feltételezettnél erősebb.
Németország gazdasági teljesítménye az év elején kissé az európai átlag felett volt – állítja a Destatis.
Az Egyesült Királyság kiskereskedelmi forgalmának volumene pedig öt százalékkal ugrott meg az egy évvel korábbihoz képest. Havi szinten 1,2 százalékkal nőtt a szám, ezen belül az élelmiszerüzletek forgalma 3,9 százalékkal emelkedett.
Trump keménykedik Európával
Donald Trump elnök további egyoldalú vámcsökkentést vár az Európai Uniótól, ellenkező esetben további húsz százalékos reciprok vám bevezetését helyezte kilátásba. Várhatóan közlik majd az EU kereskedelmi biztosával, hogy Brüsszel legutóbbi javaslata nem felel meg az amerikai elvárásoknak – írta az Equilor Befektetési Zrt. A két fél álláspontja továbbra is jelentősen eltér.
Az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy korlátozhatja az importot azon országokból, amelyek nem hajlandók többet fizetni a vényköteles gyógyszerekért. Szerinte az Egyesült Államok túlzott terhet visel a globális gyógyszerkutatás finanszírozásában, mivel a fogyasztói magasabb árakat fizetnek.
Jókora hackertámadás volt az egyik blokkláncon
A bitcoin új, csütörtökön beállított történelmi rekordja 111 800 dollár körül van (más-más rendszerek, tőzsdék más-más értéket jegyeztek fel), ma pedig 111 150 dollár az ára. Kiemelkedik a Hyperliquid, a vezető decentralizált származékos tőzsde érméjének (HYPE) 14 százalékos napi emelkedése.
A Sui nevű, mostanában népszerű blokkláncon működő Cetus Protocol pénzügyi (DeFi) szolgáltatót az eddigi legnagyobbak közé tartozó hackertámadás érte, amelynek értékét 223 millió dollárra becsülik. Ebből 163 millió dollárnyit a jelek szerint sikerült hamar zárolni, a többi után folyik a hajsza.
Saját fizetőeszközt bocsátanak ki az amerikai bankok?
Az Egyesült Államok több nagy bankja egy közös stabilérme, azaz dollárhoz kötött, dollárfedezetű kriptovaluta bevezetéséről tárgyal, amelynek célja a blokkláncokon a stabil értékőrző szerep fenntartása – jelentette a The Wall Street Journal az ügyet ismerő személyekre hivatkozva. A tárgyalásokban a
- JPMorgan Chase,
- a Bank of America,
- a Citigroup,
- és a Wells Fargo & Co. vesz részt.
A pénzintézetek versenyeznének a kriptóiparral
Valamint részt vesznek még olyan cégek is, amelyeknek tulajdonosai valós idejű fizetési hálózatot üzemeltetnek, mint a Zelle-t szervező Early Warning Services LLC és a The Clearing House Payments Co. LLC. A cél felgyorsítani a pénzforgalmat, különösen a határokon átnyúló tranzakciók esetében. Valamint hogy a termék segítsen a bankoknak „versenyezni a kriptóiparral”.
A Trump-kormányzat jelenleg stabilérme-szabályozáson dolgozik, az elnök ezeket Amerika pénzügyi fejlődéséhez fontosnak tartja. A szenátusnál levő törvényjavaslat, a GENIUS Act szól erről.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
AutoWallis-célárcsökkentések
A vételi ajánlás fenntartása mellett frissítette az AutoWallis Nyrt. részvényeire vonatkozó 12 havi célárát a Concorde Értékpapír és az MBH Befektetési Bank is – közölte a tőzsdei járműkereskedő társaság. Mindkettő 210 forintos 12 havi célárat határozott meg, a korábbi értékek pedig 235, illetve 225 forint voltak.
A részvény utoljára 157 forinton forgott a tőzsdén, a 210 forintos célár ehhez képest még mindig 34 százalékos felértékelődési potenciált jelez.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.