Nagyon jó német exportadatok jöttek ki, és nagy német konszernek sora adott ki a vártnál jobb gyorsjelentést, így nem csoda, hogy a DAX index újabb történelmi csúcson zárt, 12 757,5 ponton, fél százalékos emelkedés után. Emelkedett a többi nyugat-európai index is, a francia 0,3, a brit 0,6 százalékkal. Az amerikai indexek közül az S&P 500 és a Dow Jones stagnált, a Nasdaq 0,3 százalékkal emelkedett valamivel hat óra után.
Itthon a BUX index két százalékos emelkedéssel fejezte be a kereskedést, ami főleg az OTP-nek köszönhető. A bankpapír három százalékkal 8160-ra ugrott, miközben az európai bankpapírok vegyesen teljesítettek. (Olaszországban és Spanyolországban például nagyot estek.)
Emelkedve esett a Mol
A Mol csak látszólag esett egy százast 21 900 forintra, valójában mintegy 2,3 százalékos emelkedést ért el, mert ma leesett a 625 forintos osztalékszelvény. A jó gyorsjelentést közzétevő Richter 1,2 százalékkal 6950 forintra emelkedett. A Telekom 490 forinton stagnált. (A Telekom csütörtökön, az OTP pénteken jelent.)
A forint gyengült, hetven fillérrel 311,80-ra drágult az euró. A dollár újabb fél százalékot erősödött, az euró/dollár 1,0870 lett. Az olaj tovább gyengélkedik, a WTI 45,90, a Brent 48,80, ez körülbelül 1,1 százalékos gyengülés. Az arany és az ezüst is esik 0,6-0,7 százalékkal. Újabb négy százalékkal 1707 dollárra emelkedett a bitcoin átlagárfolyama (Coindesk).
Nyolc éve nem látott Richter-számok
A Richter jelentésének jó volt a fogadtatása az elemzők körében, sőt maga a cég is felfelé módosította előrejelzéseit. (Erről itt írtunk.) Nyolc éve nem látott szintre erősödött a Richter profittermelése a KBC Equitas szerint. „A bevételek új rekordot döntöttek, az operatív költségek pedig nem mutattak nagy emelkedést. Ezzel együtt azért a rubel erősödésére is szükség volt a jó teljesítményhez, miközben a közvetlen költségek látványosan megugrottak” – írták reggel. A cég célára változatlanul 7000 forintnál van – amit a részvény már majdnem elért –, a stop-loss 6 100 forintnál.
A rubelnek sokat köszönhetünk
Az Erste Befektetési is a vártnál jobb Richter-profitról beszél, amely „messze meghaladta a várakozásokat és 70 százalékkal múlta felül a tavalyi első negyedéves eredményt. Habár Magyarország kivételével minden régióban növelni tudta az árbevételét, a jó eredmény mégis inkább az erős orosz teljesítménynek és a felértékelődő rubelnek köszönhető” – írják. A cég február eleje óta 6980 forintos célárat tart a részvényre.
A vártnál jobb eredményről ír az Equilor blogja is, és szintén sűrűn emlegeti a rubelárfolyamot.
Daimlert vegyenek
A Tesla 4,4 százalékot ment fel megint, különösebb hír nélkül. Az E.on jelentése után 4,3 százalékkal drágult. Jelentett a Commerzbank, de az árfolyama alig mozdult.
Az Appeninn részvényenként hét forint osztalékot fizet, június 19-től – tették közzé. A Moody's felminősítette az FHB Bankot, a részvény 1,7 százalékkal emelkedett.
Az Erste a Daimlert vételre ajánlja, a kiszállási pont 77,5 euró, a stop-loss 64,9. Szerintük „ígéretes a technikai képe, rövidtávon egy zászló alakzatból, hosszabb távon pedig a csökkenő trendcsatornában törhet ki az árfolyam. Az értékesítések alakulására nem panaszkodhat az autógyártó, az első negyedévben 10%-kal több autót adott el tavalyhoz képest. A profitot megduplázta a Daimler és a kedvező tendencia a következő negyedévekben is folytatódhat” – véli a brókercég.