MTI Fotó: Illyés Tibor |
Megszavazta 55 milliárd forint osztalék kifizetését a tavalyi eredmény után a Mol éves rendes közgyűlése csütörtökön. Az osztalék részvényenként elérheti az 567 forintot, ami csaknem 17 százalékos emelkedés az előző évihez képest. Legutóbb a Mol a 2014. évi eredmény után fizetett osztalékot, amelynek összege 50 milliárd forint volt, részvényenként 485,49 forint.
Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés elfogadta a Mol-csoport nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készített konszolidált éves beszámolóját és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést 3928 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 256,5 milliárd forint anyavállalati részvényesekre jutó veszteséggel, továbbá elfogadta a magyar számviteli törvény szerint elkészített éves beszámolót és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést is 2793 milliárd forint mérlegfőösszeggel, 190 milliárd forint veszteséggel, 8,49 milliárd forint lekötött tartalékkal.
Volt miért izgulni
Molnár József vezérigazgató az éves beszámolót ismertetve elmondta, hogy 2015 extrém kihívásokkal teli év volt, az olajár több mint 70 százalékot esett a 2014-es nyári csúcshoz képest, több mint tízéves mélypontot elérve. Ezzel párhuzamosan a feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmensben a finomítói és petrolkémiai árrések jelentősen emelkedtek. A magasabb árrés részben az erős kereslet eredménye, a Mol számára releváns 10 országban összesen 5 százalékkal nőtt a motorikus üzemanyag iránti kereslet.
Mol napi árfolyam
A Mol csoport tavaly 692 milliárd forint újrabeszerzési árakkal becsült “tiszta” EBITDA-t (kamat- és adófizetés, illetve értékvesztés előtti eredményt) ért el, amely 36 százalékos növekedés forint alapon az előző évhez képest. A vezérigazgató a 2016-os tervekről elmondta: továbbra is nehéz működési környezetre számítanak, egyre nagyobb volatilitás látható a már eddig is kiszámíthatatlan olajpiacon. A Mol elsődleges célja továbbra is az, hogy megfelelő cash flow-t érjen el, amely fedezi mind a vállalat saját befektetési igényeit, a pénzügyi költségeket, a fizetendő adókat és a részvényesek felé fizetett osztalékot, illetve segít az erős és biztonságos mérlegpozíció megtartásában is.
A tervek szerint a Mol-csoport 2016-os EBITDA eredménye – hordónként 35-50 dolláros olajár, és a tavalyi évhez képest mérsékelt, de az elmúlt évek átlagához képest jobb downstream környezet mellett – 2 milliárd dollár lehet. Hozzátette: 2016-ban a Mol 1,3 milliárd dollár befektetését tervezi, amelynek több mint 50 százalékát a downstream üzletágra fordítják. Akvizíciók terén óvatos a Mol, és csak olyan projektekre költ, amelyek alacsony olajár mellett is kifizetődők - mondta.
Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgató hasonló véleményen volt: a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón elmondta, változatos és kiszámíthatatlan év volt a tavalyi, az olajár mélyzuhanása ellenére is erősebb, hatékonyabb és versenyképesebb lett a Mol-csoport. Tavaly ők szembesültek az iparág nehézségeivel, a kihívásokra azonban új stratégiával reagált a konszern, sikeresen vette az akadályokat. Az integrált működési modell eredményeként a kutatás-kitermelés (upstream) üzletág - alacsony olajár miatti – gyengébb teljesítményét ellensúlyozni tudta a kereskedelmi és feldolgozási (downstream) szegmens, amely minden idők egyik legjobb eredményével zárta a tavalyi évet.
A jövő ködbe vész
Hangsúlyozta: senki nem tudja megmondani egyelőre, hogy rövid távon miként változik az olajár, de a kereslet-kínálati görbék alapján 2018-ra újabb mezőkre és forrásokra lesz szükség, ehhez pedig a következő öt évben emelkednie kell az olaj árának. Ugyanakkor jelenleg a Mol számára az a legfontosabb, hogy az upstream még 35 dolláros olajár mellett is fenntartsa önfinanszírozó képességét - mondta.