Forrás: MTI/AP/Evan Vucci |
Enyhe mínuszba taszította az amerikai tőzsdeindexeket Donald Trump kijelentése, miszerint messze állnak még a megegyezéstől Kínával. A rossz hangulat ma reggel Ázsiára is átragadt, s az európai börzék ugyancsak pirosban kezdték a napot, csupán az enyhén zöldellő Budapest volt üdítő kivétel. Az arany alapvetően a dollár erősödésének hatására enyhe negatív korrekciót hajtott végre, de sikerült az 1400 dolláros szint felett maradnia. Az olajárak viszont emelkedtek a valamivel kedvezőbb amerikai készletadatok hatására, az észak-amerikai (WTI) némileg 58 dollár alatt maradva, míg a Brent típusú 64,5 dollár felett kezdte a napot. A forint továbbra is gyengélkedik, bosszantva a külföldi nyaralásukhoz pénzt váltókat, euróval szembeni árfolyama a 326-os szint felett jár. Lássuk, mire érdemes figyelni a hét közepén.
1. Trump nem nyugszik
Mondjuk ez nem újdonság, az viszont igen, hogy kilátásba helyezte, ha továbbra sem lesz előrelépés a kínaiakkal, akkor 325 milliárd dollár értékű áru vámját megemeli, s új sarcokat is kivethet. Az amerikai elnök rosszallását az válthatta ki, hogy szerinte a kínai fél a G20-as csúcson megígérte, amerikai mezőgazdasági termékeket fognak vásárolni, ezt azonban eddig nem tette meg. A kínaiak azonban tagadják, hogy lett volna ilyen megállapodás.
2. Lejtőre került a font
A brit fizetőeszköz közel 1 százalékkal gyengült kedden a dollárhoz képest, miután a Downing Street 10-be költözésre legesélyesebb Boris Johnson egyre inkább reálisnak tartja a megállapodás nélküli Brexitet. Szerinte az úgynevezett „back-stop”-nak mindenképpen ki kell kerülnie a szerződésből ahhoz, hogy számukra elfogadható legyen a megállapodás, ám az EU alternatíva hiányában erre nem mutat hajlandóságot. Johnson már azt fontolgatja, hogy novemberig nem fogja összehívni a parlamentet, ezzel elősegítve az október végi megállapodás nélküli kilépést. Így korábban hiába utasította el azt a brit parlament, mégsem tudnának tenni ellene.
3. Kedvező amerikai gyorsjelentések
A Goldman Sachs, a J.P. Morgan, a Wells Fargo és a Johnson & Johnson is pozitív második negyedéves eredményekről számolt be. Ám csak a Goldman Sachs és a J.P. Morgan részvényének az árfolyama nőtt.
A Goldman Sachsnál azt is értékelték a befektetők, hogy a bank júniusban az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed sikeres stressz-tesztjét követően az osztalékát 85 centről 1,25 dollárra emelte, miközben 7 milliárd dolláros részvényvisszavásárlási programot jelentett be. A J.P. Morgannél pedig azt, hogy a hitelkockázati költségei tovább csökkentek és már 5 százalékkal maradnak el az egy évvel korábbitól.
A Wells Fargonál a visszaeső kamatbevétel és az emelkedő hitelveszteség játszott közre abban, hogy a cég papírja közel 3 százalékkal értékelődött le kedden. A pozitív eredmények ellenére csökkent, 1,64 százalékkal a Johnson & Johnson-részvény jegyzése.
Ma a Bank of America, az eBay, az IBM és a Netflix teszi közzé a negyedéves számait.
4. A BNP Paribasnál landolhat a Deutsche Bank részlege
A németek fedezeti alapokat kiszolgáló, Prime Brokerage nevű üzletága 168 milliárd dollárnyi ügyfélvagyont kezel. Ezen túl a vagyon kezeléséhez használt belső szoftverek és akár több száz munkavállaló is átkerülhet a franciákhoz. A megállapodással a Deutsche Bank még jobban kilépne a globális banki tevékenységből, míg a BNP egy értékes üzletágat szerezhetne, amely jól illik a menedzsment elképzeléseibe – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Megjegyezve: az üzletet nehezítheti, hogy az átadás bonyolult és időigényes lesz, a kliensek pedig türelmetlenek. Meg nem erősített információk szerint jelenleg napi 1 milliárd dollár tőke távozik a német banktól.
5. Kitörés előtt a PannErgy?
Legalábbis, ha bejön az OTP elemzőinek várakozása, miszerint a jelenleg 750 forintos részvényárfolyam egy év múlva akár 1106 forintig is felmehet. E véleményüket arra alapozzák, hogy a kedvező időjárás és egy csepeli ingatlan értékesítése hatására az idei adó- és kamatfizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti eredmény (ebitda) 2,5 millárd forint lehet, szemben a menedzsment a 2,32-2,38 milliárdos előrejelzésével. A mai nyitást követő első órában a PannErgy-részvények több mint 2 százalékot erősödtek.