Napok óta esnek az európai részvényindexek, így volt ez pénteken is, általában egy százalék körül volt a süllyedés. A rossz hangulat fő oka lehetett, hogy ma nem fizetik a görögök az esedékes részletet, ehelyett találtak egy kiskaput, hogy a hónap végén fizethessenek. Ráadásul a kötvényhozamok is magasak.
A BUX index viszont a nap nagy részét szerény, 0,1-0,2 százalékos pluszban töltötte, miközben a legtöbbször mind a négy vezető papír mínuszban volt. Ez úgy lehetséges, hogy az OTP és a Richter is ma forgott először osztalékszelvény nélkül, ezért 147, illetve 33 forint így „természetes” esése volt az árnak. (A BUX indexben egy korrekciós tényezőn keresztül a jövőben is szerepelnek a kifizetett osztalékok.)
Ez a süllyedés emelkedés
Valójában az osztalékot leszámítva az OTP inkább fél százalék körüli mértékben emelkedett, a Richter pedig körülbelül negyed százalékkal esett. A Mol is kicsiny, egy ezrelékes pluszban végzett, a Magyar Telekom fél százalékot süllyedt. (Árfolyamok a grafikonra kattintva.)
További árfolyamok>>>>> |
A német államkötvényeknek 1998 októbere óta nem volt ilyen rossz hetük, mint ezen a héten – írta a Bloomberg. A tíz éves „Bund” hozama pénteken is viszonylag magas volt, 0,90 százalék körül, ha nem is annyira, mint a csütörtöki 0,996 százalékos csúcson. E héten 0,4 százalékponttal nőtt a hozam, ami a részvény- és devizapiacokra is erős hatással volt.
Tériszony és nyereségrealizálás
A Bloomberg a Bank of America globális alapkezelői felmérését idézi, amely szerint hét hónapja nem látott csúcson van a készpénz aránya a portfóliókban, háromról 21 százalékra ugrott. Eközben hat hónapos mélyponton van a részvényeké és kilenc hónapos gödörben a kötvényeké.
„A piacok tériszonytól szenvednek”, „felszálltak az európai QE vonatára, majd észrevették, hogy az nem megy tovább”, „a nyereségrealizálásba még nem halt bele senki, a készpénz legalább egy olyan részvény, amely nem tud esni” – ezekkel kijelentésekkel jellemezték kontinensünk tőzsdei hangulatát (Dirk Thiels, KBC Asset Management).
Egy hónapja eseget az OTP
Az Erste Befektetési Zrt. technikai elemzése szerint ötödik kereskedési napja zuhan egyhuzamban az OTP. Az esés valójában május elején indult, de az 5500 forintos támasz egyszer már megállította az árfolyamot. Ma azonban elesett a szint, így pedig további tér nyílt lefelé, a technikai kép nem fest túl fényesen, a következő támasz 5250 forint, majd pedig 5000 forint.
A Mol 14 500 és 15 075 forint között sávozik hetek óta. „Vannak viszont életjelek a grafikonon, a napokban már lassú emelkedés látható, de sűrűn vannak szintek felfelé, 15 500 és 15 800 forintnál találhatóak a következő ellenállások” – írja a legnagyobb forgalmú hazai brókercég.
Adóztassák meg a helikoptereket!
A Richternél szerintük folytatódhat az emelkedés. A Magyar Telekom lepattant az ellenállásról az 434 forintos legutóbbi lokális csúcsnál, az emelkedő trend azonban hónapok óta tart, nagyobb visszaesés egyelőre nem várható.
Ami a görögöket illeti, rossz esetben újabb három hétig aggódhatunk, hogy mi lesz a végtelen történet vége. „Az Athén által benyújtott reformcsomag számos érdekességet tartogatott. Adót vetnének ki a helikopterekre, medencékre és motorcsónakokra.
Több munkahely az USA-ban
Szeretnék továbbá elérni, hogy 2015 helyett csupán 2022-re kelljen elérniük az elsődleges pozitív többletet a költségvetésben” – írják. Az ATHEX Composite Index öt százalékos mínuszban volt délután.
A KBC Equitas szerint a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adat jött az USA-ból, a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 280 ezer fővel nőtt májusban a várt 226 ezer helyett. A munkanélküliségi ráta közben 5,5 százalékra emelkedett a legutóbbi 5,4 százalékról.
Kilőtt az euró a forinthoz képest
A dollár nagyot erősödött az adatok publikálása után, az EUR/USD 1,1240 közeléből 1,11-re süllyedt vissza, ami egy százalékos változás. Az euró/forint délután kilőtt, az árfolyam 311,50-ről hirtelen 313 forintra ugrott.
További árfolyamok>>>>> |
Nem változtatott az OPEC a napi kitermelési korláton, továbbra is 30 millió hordón hagyta azt – írja a KBC Equitas. „Sokan várták azt, hogy akár meg is emelhetik majd a korlátot, köszönhetően a szaúdi és iraki növekvő kitermelési képességnek” – teszik hozzá.
Úgyis többet termelnek
A Bloomberg konszenzusa szerint viszont 34 elemzőből 33 ezt várta, a 30 millió hordós limit változatlanul hagyását. Olyan vélemények is voltak, hogy tulajdonképpen mindegy is, mennyi a korlát, mert jelenleg is bőven a korlát felett termelnek a szervezet tagjai. A gazdasági hírügynökség idéz is egy elemzőt, aki szerint nem a kvóta a lényeg, hanem a tényleges kitermelés a következő hónapok során.
Az olaj ára mindenesetre inkább esett, sőt egyszer mínusz egy százalék körül is járt, de azután korrigált, még enyhe pluszba is lendült este ötkor.