Pár nap nyugalom után mindig valami felkavarja a világot: alig múlt el a német kormányválság hatása, most bekövetkezett az, amivel a felek fenyegetőztek: a kínai árukra kivetett amerikai vámokat Kína arányosan viszonozta, mire Trump megemelte a tétet, és az eddig 50 milliárdon felül 200 milliárd dollárnyi kínai árura vetett ki vámot. Vélhetően erre is jön majd kínai válasz, majd arra újabb a túloldalról, és végül lefedik egymás teljes kereskedelmi fogalmát a vámokkal.
Ez elég rosszul hangzik, így ma már a befektetők is ennek szellemében járnak el: adnak, amit érnek. A kínai indexek 1,76 százalékkal kerültek lejjebb, a főbb európai piacok egy-másfél százalékkal esnek.
A BUX egy darabig próbált ellenállni a nyomásnak, és csak mérsékelten gyengült, de aztán erősödött az eladói nyomás, és már egy százalék fölötti a mínusz, az index kevéssel 35 ezer pont alá esett. A Mol 1,7 százalékot gyengül 2660 forintig, az OTP 1,4 százalékot 9880 forintig, a Richter viszont az elmúlt két nap nagy esése után tartja magát 4850 forint körül, ahol újabb komoly támasz szint húzódik.
Amerikában tegnap még zajlott az emelkedés, az S&P 500 index ki is került abból a szűkülő csatornából, amelyben február óta mozgott így, a bő 9 éves emelkedő trend teljesen sértetlen. Ismét felmerül a kérdés, hogy ma a kereskedelmi háborús hatás eléri-e az amerikai piacot, vagy nyitás után ledolgozza az esést, ahogy mostanában szinte mindig.
S&P 500 |
A forint a tegnap reggeli ijedelemhez hasonlóan ma délelőtt is gyengülni kezdett, eddig kisebb mértékben, 324,60 körül van az euróhoz képest.
Euró/forint |
Ma esik az olajár: a WTI 73,47 dollár, a Brent 77,30, utóbbi majdnem két százalékkal lett olcsóbb tegnaphoz képest.