Rossz hangulatban mentek hétvégézni az amerikai befektetők, a vezető tengerentúli részvényindexek mindegyike mínuszban zárt, a legjobban, 0,75 százalékkal a harminc iparvállalat részvényeinek mozgását leképező Dow Jones. Csak árnyalatnyival húzódott vissza kevesebbel, 0,68 százalékkal a félezer papír árfolyamváltozását tükröző S&P 500-as, míg a technológiai cégek részvényeinek alakulásáról tájékoztató Nasdaq Composite megúszta 0,42 százalékos csökkenéssel.
A külföldön (is) befektetők számára fontos információ, hogy az Egyesült Államokban az e heti kereskedés rövidebb lesz, miután csütörtökön a Hálaadás miatt nem lesz kereskedés, míg pénteken is csak rövidebb ideig lehet adni-venni a papírokat, miután magyar idő szerint a szokásosnál három órával korábban zár a piac az USA-ban. Mindezek miatt a hét második felében a nemzetközi piacokon alacsonyabb forgalomra készülhetünk.
Az e hétbe elsőként belevágó ázsiai börzék közül csak a tokiói nem tudta korrigálni a pénteki negatív zárását, de csak objektív ok miatt, lévén, ma nincs kereskedés Japánban. A hongkongi tőzsdebarométer értéke viszont 0,13 százalékkal emelkedett, míg a sanghaji egyenesen kilőtt, több mint 1 százalékos pluszban fejezte be a napot.
Európát viszont már egyöntetűen az optimizmus jellemezte, amit az fűtött, hogy a koronavírus elleni vakcina hamarosan elkészül. A kereskedés első óráját követően a legjobban a frankfurti DAX-index teljesített, több mint 1 százalékkal izmosodva, ezt követte a párizsi CAC-40 (0,8 százalék) és a londoni FTSE (0,3 százalék).
S a határidős jegyzések alapján az Egyesült Államokban is pozitív nyitás várható.
A jó hangulat oka, hogy a Telegraph értesülései szerint a Pfizer vakcináját az Egyesült Királyságban hamarosan, akár heteken belül engedélyezhetik. Az Egyesült Államokban a Pfizer és a BioNTech pénteken kérte a készítménye jóváhagyását, amelyet december 10-e körül kaphat meg – abból kiindulva, hogy a gyorsított eljárás három hetet vehet igénybe. Az AstraZeneca vakcinája a tesztek alapján a koronavírusos esetek 70 százalékát tudja megakadályozni, ami azt jelenti, hogy a Pfizer COVID-oltóanyaga a maga 95 százalékos mutatójával jóval hatékonyabb.
A BUX is erős képet mutatott, 1 százalékkal állt magasabban a pénteki záróértékénél, miután a mozgását nagy mértékben meghatározó blue chipek közül a Mol, az OTP Bank és a Magyar Telekom részvénye is 1-1,5 százalékkal erősödött, ez bőven ellensúlyozta a Richter 0,1 százalékos visszakozását.
A forint a főbb devizákhoz képest gyengült a péntek kora esti szintekkel összevetve, a legjobban az euróval szemben, elhagyva ismét a 360-as szintet, míg a dollár egysége közelebb állt a 304 forinthoz, mint a 303-hoz. Mivel az EU-költségvetéssel kapcsolatos magyar vétó negatív hatásai egyelőre elültek, ezúttal a nemzetközi hangulat befolyásolhatja a forint mozgását. Az Equilor Befektetési Zrt. további, kismértékű forintgyengülésre számít, amely a hazai fizetőeszközt a 362-es szint felé veheti sodorhatja, míg a dollár-forint árfolyamában továbbra is a 300-305-ös tartomány lehet az irányadó, egyelőre abból nem tud kilépni – olvasható a brókercég reggeli elemzésében.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A vakcinahírek hatására kirobbanó erőben van az olaj is, az észak-amerikai könnyűfajta (WTI) jegyzése ma délelőtt közel 1,7 százalékkal ment feljebb, 43 dollár fölé, míg a hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brent 1,8 százalékkal erősödve, immár a 46 dolláros szinttel kacérkodik. Ha e tendencia folytatódik, akkor idehaza még tovább emelkedhetnek az üzemanyagárak. A múlt heti világpiaci áremelkedés azonban egyelőre csak a gázolaj újabb drágulását idézi elő szerdától.
Ahogy az lenni szokott, a jobb hangulatban a befektetők is kimerészkednek a kettős fedezékükből. Ez érhető tetten a menedékeszköznek számító arany és ezüst olcsóbbá válásában: az előbbi unciájának (1 uncia=31,1035 gramm) ára 0,2 százalékkal, 1868 dollárra, míg az utóbbié csaknem 0,9 százalékkal, 24 dollár közelébe csökkent.
A héten több piacmozgató hír is napvilágot lát.
- Ma délelőtt az Eurózóna és németországi feldolgozóipar és szolgáltatószektor beszerzésimenedzser-indexe, míg délután az amerikai feldolgozóipari adatok között érdemes szemezgetni. A várakozások szerint visszaesést mutathatnak az adatok, újra a semleges, 50-es érték alatti számok érkezhetnek, különösen a szolgáltatószektor esetében – olvasható a KBC Equitas ma reggeli elemzésében.
- Kedden a végleges német GDP-adatokra figyelhetünk az előző negyedévből, valamint az Ifo üzleti hangulatindex novemberi értékére, délután pedig a Conference Board fogyasztói bizalomindex-adatai érkeznek az USA-ból.
- Szerdán az Európai Központi Bank (EKB) pénzügyi stabilitási riportjáról hull le a lepel, délután pedig az amerikai tartós fogyasztási cikkek rendelési adatai, valamint a negyedéves GDP-számok második olvasata lehet érdekes. Este pedig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is közzéteszi a legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét.
- Csütörtökön a német GfK fogyasztóibizalom-index friss adataira, valamint az EKB ülésének jegyzőkönyvére figyelhet a piac.
- Pénteken pedig a magyar munkanélküliségi statisztikákra. A piaci várakozások szerint októberben 4,6 százalékos lehetett a mutató.
Ám idehaza nem kell a hét utolsó napjáig várni a fontosabb fejleményekre. Mint arról beszámoltunk, Varga Mihály facebookos videója szerint kedden ülésezik a gazdaságvédelmi operatív törzs, amelyen a pénzügyminiszter közlése szerint olyan intézkedéseket hozhatnak, amelyek révén a pénzügyek intézése válhat gyorsabbá és olcsóbbá, ami segítheti a gazdaság újraindulását és a járvány elleni védekezést.
A tőzsdei céghírek közül külföldön a Danone komoly költségcsökkentési terve emelhető ki, a hírek szerint 2023-ig 1 milliárd eurót spórolnának meg éves szinten, amivel 1500-2000 munkahely kerülhet veszélybe. A vállalat a 2020-as terveit ugyanakkor megerősítette, és a középtávú növekedési terveit is tarthatónak ítéli.
Itthon pedig az számít pozitívumnak, hogy az ANY Biztonság Nyomda a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásai ellenére nyereséges maradt, köszönhetően a harmadik negyedéves visszapattanásnak. Igaz, árbevétele az év első kilenc hónapjában 20 százalékkal esett vissza, míg a nettó eredmény közel a felére, még így is félmilliárd forintot meghaladó profitnál tartott szeptember 30-án.