Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság március végén immár harmadik alkalommal hosszabbította meg a bináris opciók lakossági befektetők részére történő forgalmazásának tiltásáról és különbözeti ügyeletek (CFD-k) korlátozásáról szóló termékintervenciós döntéseit.
A bináris opció során a befektető azt próbálja eltalálni, hogy egy eszköz - áru, részvény vagy deviza - árfolyama a következő 5, 10, 20, 30, 60 percben milyen irányba mozdul el. Az időtartamot a befektető állítja be. Ha eltalálta az irányt, amikor lejárt az idő, akkor egy előre rögzített összeget kap. Ha viszont nem találta el az irányt, akkor elveszíti a kezdeti befektetést és nem kap vissza semmit, bár az opció megszakítására mindig lehetősége van. A CFD - az angol Contract for Difference kifejezés rövidítése - egy határidős származtatott ügylet, mely során egy mögöttes termék, részvény, részvényindex, kötvény, kamat, árucikk vagy deviza árfolyamelmozdulására lehet megbízást adni. Például ha valaki egy OTP CFD-t vásárol 12 ezer forintért, és egy CFD 10 OTP-részvénynek felel meg, az azt jelenti, hogy 120 ezer forint értékben vásárolt valamit, ami az OTP-részvény árfolyamától függ. Tételezzük fel, hogy egy hónap múlva lejár a CFD, és az OTP-részvény árfolyama 13 ezer forintra ment fel. A vevő ezer forintot nyert részvényenként, azaz 10 ezer forintot a CFD-n, ellenkező esetben elbukja a befektetett pénzt. Mivel a CFD-vel való kereskedés tőkeáttételt tesz lehetővé, nagyon magas kockázatúnak számít. |
Az újabb hosszabbítás nyomán a bináris opciókra vonatkozó tiltás 2019. június 30-ig, a CFD-ket érintő korlátozás 2019. július 31-ig marad érvényben az Európai Unió, s így Magyarország területén.
Mint emlékezetes, az ESMA a bináris opciók vonatkozásában 2018. július 2-ától, a CFD-k kapcsán pedig 2018. augusztus 1-jétől termékintervenciós döntéseket vezetett be. Ennek keretében betiltotta a bináris opciók lakossági ügyfélkörben való forgalomba hozatalát, forgalmazását és értékesítését. A CFD-k kapcsán hozott korlátozó intézkedései keretében a pozíciók nyitására vonatkozó tőkeáttételi limiteket határozott meg, kereskedési számlánként kötelezővé tette az automatikus biztosítékzárást, számlánként előírta a negatív egyenleg elleni védelmet, betiltotta a CFD-ket forgalmazók által alkalmazott ösztönzőket, s standardizált, vállalkozásspecifikus kockázati figyelmeztetéseket is előírt.
Az ESMA az első hosszabbítás alkalmával némileg módosított az eredeti termékintervenciós döntésén. A bináris opciók tiltásának hatálya alól kikerültek a legalább 90 napos futamidővel és kibocsátási tájékoztatóval rendelkező bináris opciók, amelyek a szolgáltató (vagy a vele azonos csoportban levő másik intézmény) által fedezettek. A CFD-k esetén pedig az eredeti döntéshez képest egy új, rövidített kockázati figyelmeztetést vezettek be.
A lakossági befektetők védelmét szolgálják az intézkedések
Az ESMA lépései – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és más nemzeti szintű felügyeleti hatóságok korábbi hasonló intézkedéseivel együtt – az európai szintű befektetővédelmet erősítik, főképp azért, mivel az érintett termékek határon átnyúló befektetési szolgáltatóknál is elérhetők. Különösen fontos így az egységes európai intézkedés a fogyasztók számára kiemelten kockázatos tőkepiaci termékek visszaszorítására.