Jött egy nagyon gyenge amerikai foglalkoztatási adat, amely azt mutatta, hogy a mezőgazdaságon kívül dolgozók száma 140 ezer fővel csökkent, miközben a közgazdászok 75 ezres emelkedést vártak. Igaz, az előző adatot viszont felfelé módosították, így a munkanélküliségi ráta, 6,7, még jobb is lett, mint a 6,8 százalékos elemzői konszenzus. De ezzel együtt is több állás veszett el ebben a válságban, mint a 2008-2009-es során (9,8 millió az akkori 8,7 millióval szemben).
Mit már a 2008-2009-es pénzügyi válság óta sokszor, ma is jó hírként hatott a tőzsdére a rossz hír, és pluszban maradtak. Ez azzal is magyarázható, hogy minél rosszabb gazdasági mutatók jönnek, annál nagyobb lehet az állami vagy jegybanki gazdaságsegítő csomagok mérete.
Megmozdult a Telekom, zuhannak a nemesfémek
Így jelenleg az amerikai S&P 500 index lejjebb van ugyan, mint a nap elején, de 0,3 százalékos pluszban maradt. A technológiai részvények Nasdaq 100 indexe 0,8 százalékkal emelkedik, az ipari részvények azonban kissé süllyednek. Németországban a DAX végre 14 ezer pont felett tudott zárni, amivel újabb történelmi rekordot döntött. Párizsban is 0,7, Londonban 0,2 százalékkal emelkedett az index.
Budapesten a BUX 1,1 százalékkal ment fel, az OTP 1,2, a Mol 0,8, a Richter 0,7 százalékkal drágult. Tavaly május óta először 400 felett zárt a Magyar Telekom, négy és fél százalékkal 403-ig jutott. Nagyot menetelt az AutoWallis és az Alteo, 22, illetve 17 százalékkal. A forint minimális mértékben gyengült, 359,50 az euró, de napközben volt 360 felett is.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Mintha kiesett volna a befektetők kegyéből az egész nemesfém szektor, az arany három, az ezüst majdnem hét, a palládium két és fél, a platina három és fél százalékos mínuszban van. A Marketpulse ezt azzal magyarázza, hogy a befektetők stabilitásra számítanak az amerikai politikában, és az oltások felgyorsítására. Így már nem keresnek biztos menedékeket. Az olaj viszont két százalék körüli mértékben emelkedik tovább.
A zloty mozgatja a forintot?
Tegnap délelőtt az euró árfolyama egészen 356,5 forintig leszúrt. Ez azonban nem bizonyult tartósnak – emlékeztet rá az Erste Befektetési Zrt.
Az árfolyam gyorsan visszatért a 30 napos mozgóátlag, 359,3 környékére. A régiós devizák közül a valódi izgalmakat jelenleg a lengyel zlotyi jelenti, ugyanis az EURPLN jegyzés 4,5-ig süllyedt, ami környékén december közepén a lengyel jegybank interveniált a további erősödés megállítása érdekében. Akkor ennek mellékhatásaként a forint is gyengülésnek indult. A lengyel jegybank jövő szerdán kamatdöntő ülést tart, így ez az alkalom is lehetőséget nyújthat az árfolyammal kapcsolatos monetáris üzenet megfogalmazására.
Újra száguldanak az elektromos autók
Még csak találgatások vannak azzal kapcsolatban, hogy mikor is fog érkezni az Apple Car, ahogy délelőtti tudósításunkban is írtuk. Hivatalosan annyi derült ki, hogy az Apple és a Hyundai tárgyalásokat folytatnak. De ez is elég volt ahhoz, hogy az elektromosautó-gyártók árfolyamát újabb magasságokba vigye. Ma a Tesla nyolc százalékos emelkedésnél tart, miközben például a Nio hét százalékkal, a Nikola három százalékkal emelkedik.
Tegnap a Tesla áremelkedése már a világ leggazdagabb emberévé tette Elon Muskot, aki nagy ünnepséget is tartott. De nem ezért, hanem a Boring Company kaliforniai alagútjának átadása kapcsán. A Tesla tőzsdei kapitalizációja már 836 milliárd dollár.
Donald Trump még megtol néhány bánya-projektet
A leköszönő amerikai elnök búcsúzóul még lazít a bányászati szabályokon és engedélyez néhány nagyobb projektet – írta a Reuters.com.
Lehetőleg úgy, hogy utódja, Joe Biden ezen változtatások nagy részét már ne legyen képes visszacsinálni. A Trump-adminisztrációban dolgozó tisztviselők szerint január 15-én fogják közzétenni a változtatásokat. Egyes bányák hozzáférést kapnak majd szövetségi tulajdonban levő területekhez. Például megkapja az engedélyt a Lithium Americas Corporation nevadai lítiumbányája és Rio Tinto arizonai rézbányászati projektje. Ez aggasztja a környezetvédőket.
A bitcoin megelőzte a Facebook-ot
A bitcoin a tegnapi 40 ezer dollár után ma a kis híján elérte a 42 ezer dollárt is, új történelmi rekordja 41 941 dollár. A többi kriptodevizánál már nem ennyire egyértelmű a helyzet, az ether gyakorlatilag stagnál 1220 dollár környékén. Az első számú kriptodeviza összértéke, azaz piaci kapitalizációja átlépte a 770 milliárd dollárt.
Így ha a Bitcoin vállalat lenne, már felkerült volna a világ tíz legnagyobb vállalata közé. Ma megelőzte a Facebookot is, amelynek kapitalizációja “csak” 754 milliárd dollár. De már maga mögött hagyta a Tencent vagy az Alibaba kínai internetes óriásokat is.
A nemesfémeket a bitcoin húzza le?
Miközben a bitcoin napról napra öt-tíz százalékokat emelkedik és három hét alatt kétszerezte az árfolyamát, az arany szenved, visszahullott 1900 dollár alá. Ráadásul a népszerű arany-ETF-ekből tavaly erősen kifelé áramlott a tőke. Mi lehet ennek az oka?
Lehet, hogy összefügg a két dolog egymással, és éppen olyanok vásárolják a bitcoint, akik más korszakokban aranyat vettek volna. Nevezik is a bitcoint digitális aranynak, vagy arany 2.0-nak. Sokak szerint éppen a kriptodevizák szívhatják el a keresletet a nemesfémek elől. Ezt sugallja a SeekingAlpha írása is.
Száguldanak a feltörekvő piacok
Az MSCI Emerging Markets index 1,8 százalékkal emelkedett ma, ezzel új történelmi csúcsra érkezett. Meghaladta a 2008-as válság előtti csúcsot is, amit egyébként 2007 októberében tudott elérni. A Bloomberg.com szerint mintegy kilenc hónap alatt 10 600 milliárd dollárral (10,6 billió dollárral) nőtt a feltörekvő piaci részvénypiacok kapitalizációja. Ilyen gyorsaságú értéknövekedése még nem volt példa .
Joe Biden novemberi választási győzelme óta a befektetők erősen kockázatkedvelő üzemmódba kapcsoltak. De növekszik az a félelem is, hogy a feltörekvő piaci részvények túlárazottak, a piac túlfűtött. A gyors emelkedés miatt számos technikai elemzési mutató is vészjelzéseket ad le. Rekordmagasságba emelkedett a short pozíciók mennyisége is, amelyek arra fogadnak, hogy ez a mértékű emelkedés nem fenntartható és esés fogja követni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.