A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője pozitív volt, 59 milliárd forint. Az egyes kategóriákon belül ebben a hónapban az elmúlt év során megszokott képet látjuk viszont: a pénzpiaci alapoknál a visszaváltások továbbra is meghatározóak, csakúgy, mint a rövid futamidejű kötvényalapoknál, ezt közölte a BAMOSZ a Privátbankár.hu-val.
Forrás: BAMOSZ |
Emellett tőkekiáramlást láthatunk még az abszolút hozamú és a tőkevédett alapoknál, míg tőkebeáramlás pedig a többi kategória esetében mindenhol. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 73 milliárd forinttal, azaz 1,2 százalékkal nőtt januárban. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 6.208 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Forrás: BAMOSZ |
Hogyan oszlott ez meg?
A pénzpiaci alapok vagyona 2,9 százalékkal csökkent januárban. A legnagyobb visszaváltásokat a hazai likviditási és pénzpiaci alapok esetében tapasztalhatjuk: előbbinél 6,3; utóbbinál 11,7 milliárd forint értékben. Tovább folytatódik tehát az évek óta zajló trend, vagyis olvad a pénzpiaci alapok vagyona.
A kötvényalapokba ezúttal csaknem 6 milliárdnyi tőkét invesztáltak a befektetők. Bár a rövid kötvényalapokból 4 milliárdnyi tőke távozott, a szabad futamidejű kötvények esetében pedig mindössze 0,7 milliárdnyi plusz pénz érkezett, a hosszú futamidejű kötvényeknél az értékesítések meghaladták a visszaváltásokat 9,2 milliárddal. Ennek ellenére a kötvényalapok vagyona összességében csupán 0,2 százalékkal növekedett januárban.
A vegyes alapoknál jelentős tőkebeáramlást könyvelhetünk el: mintegy 26,3 milliárd forintnyi tőke érkezett az elmúlt hónapban. Mindhárom alkategória esetében a friss tőke dominált. A hozamok ezúttal hozzá is tudtak tenni a növekedéshez, így a kategória vagyona 3,1 százalékkal növekedett.
A részvényalapokba közel 11 milliárdnyi tőke érkezett, amin a hozamok jelentősen javítani tudtak, így összességében a részvényalapok vagyona 5,9 százalékkal növekedett a hónap során.
A tőkevédett alapokból 0,8 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok sem tudták segíteni a gyarapodást, így a vagyonváltozás mínusz 1,3 százalék lett.
Az abszolút hozamú alapokból ebben a hónapban 5,5 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok nem tudták jelentősen tompítani a tőkekivonást, így a vagyon nagysága 0,5 százalékkal csökkent.
A származtatott alapok esetében ebben a hónapban az értékesítések 2 milliárd forinttal haladták meg visszaváltásokat. A hozamok nem kiugróak, ezzel együtt a vagyonváltozás január hónapban 1,2 százalék lett.
Az ingatlanalapokba ebben a hónapban majdhogynem 26 milliárdnyi friss tőke érkezett. Ez alig marad el a vegyes alapoknál látott legmagasabb értéktől. A hozamok is pozitívak voltak, így összességében 2,6 százalékkal nőtt a kategória vagyona a hónap során. Ezzel rögtön januárban meg is történ a helycsere, azaz a második legnagyobb vagyonnal már az ingatlanalapok rendelkeznek és nem az abszolút hozamú alapok. Ilyen trend és ekkora dinamizmus mellett még 3 hónap és indulhat a csúcstámadás, vagyis az ingatlanalapok leelőzhetik a kötvényalapokat is a vagyon tekintetében.
Az árupiaci alapoknál 1,2 milliárd forint tőkebeáramlást tapasztalhattunk. A hozamok nem úgy alakultak, ahogy arra a befektetők számítottak, így a kategória vagyona 1 százalékkal csökkent.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható. A hozamok ehhez hozzá is tudtak tenni, így a vagyon nagysága 5,6 százalékkal nőtt.