A készpénz jövője erősen kétségesnek látszott az utóbbi időben, ahogy egyre jobban terjedtek az elektronikus bankkártyás és mobiltelefonos fizetési módok. A legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy a régi, jól ismert készpénzes fizetés nem hogy kimúlófélben lenne, de még határozott tempóban terjed is.
A Statista piackutató cég nemrégiben jelentette meg felmérését Value of Money in Circulation in the UK 2023 címen. Ebből azt derült ki, hogy az Egyesült Királyságban 40 százalékkal nőtt a forgalomban lévő készpénz állománya tíz év alatt.
Ez a folyamat ráadásul folytatódik. A Credit Karma amerikai pénzügyi szolgáltató vállalat felmérése szerint a szigetország háztartásai több készpénzt használtak 2024-ben, mint 2023-ban. Ráadásul ebből a vizsgálatból az is kiderült, hogy a 18 és 34 év közötti korú vásárlók többször fizettek készpénzzel, mint az elmúlt évben.
A Credit Karma szakértői ennek alapján úgy vélik, hogy a készpénzt visszatért az emberek mindennapi életébe. Erre egyelőre csak azt tudták magyarázatként felhozni, hogy a háztartások, amelyek büdzséjét megtépázta az elmúlt évek inflációja, egyfajta kiadásszabályozó eszközt látnak ebben az eszközben. Szemben a bankkártyákkal, főként a hitelkártyákkal, a készpénzzel kézzel fogható módon kordában tartják a kiadásaikat.
Ha viszont a hagyományos fizetési mód ilyen ellenállónak bizonyul a kihalással szemben, akkor a kiskereskedőknek is alkalmazkodniuk kell ehhez. Arra kell számítaniuk, hogy továbbra is költeniük kell a készpénz kezelésével kapcsolatos kiadásokra. Ez nem jó hír, amikor amúgy is nőnek rezsi- és bérköltségeik. (via ESM Magazin)