Havi 250 ezer forintra emelkedik a havonta legfeljebb két alkalommal díjmentesen felvehető készpénz összege a mostani 150 ezerről – döntött kedd reggeli ülésén az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának fogyasztóvédelmi albizottsága.
Z. Kárpát Dániel, a fogyasztóvédelmi albizottság jobbikos elnöke a Facebookon azt írta, a díjhatáremelésről az ő javaslatára döntött a testület. Az ellenzéki képviselő közleményében azt emelte ki, „reményeink szerint minél hamarabb szavazásra kerül a parlamentben”.
„Több, mint öt éve nehezményezzük, hogy egy hónapban maximum 150 ezer forint készpénz vehető ki ingyenesen a bankautomatákból”
– áll a közleményben. Z. Kárpátnak a parlament előtt is fekszik egy hasonló törvénymódosító indítványa, ebben az ellenzéki honatya az összeghatárt 300 ezer forintra emelte volna.
Az intézkedés azonban nem feltétlenül felel meg a pénzügyi szektor elvárásainak. A Bankszövetség öt évvel ezelőtt meghirdetett, a készpénzhasználat visszaszorítását célzó nyolcpontos javaslatcsomagjában ugyanis az szerepel, céljuk „a díjmentes havi kétszeri készpénzfelvétel eltörlése vagy az összeghatár 50 ezer forintra csökkentése”. Emellett a pénzügyi ernyőszervezet a tranzakciós illeték kivezetését is szorgalmazta, ösztönözve a banki csomagárazás elterjedését. A kabinet ebben is ellentétes utat jár be: az ősszel 50 százalékkal, 3-ról 4,5 ezrelékre emelték a tranzakciós illeték mértékét.
Megkeresésünkre a Bankszövetség azt mondta, most ebben a kérdésben nem kívánnak nyilatkozni. (Az pedig, hogy a bankok a számukra bevételcsökkentéssel járó lépés miatt drágítják-e egyéb szolgáltatásaik árát, ami végső soron az ügyfeleknek lesz hátrányos, csak később tudjuk meg – a szerk.).
Ám ha a készpénzt előszeretettel használók oldaláról nézzük a hamarosan várhatóan hatályba lépő intézkedést, akkor nagyon is érthető a lépés. A havonta két alkalommal felvehető, összesen legfeljebb 150 ezer forintig díjmentes összeg határa ugyanis annak hatályba lépése, azaz 2014 óta nem emelkedett. Az azóta eltelt időszakban ugyanis – különösen 2022-ben és 2023-ban – a KSH által közzétett infláció miatt ennek a 150 ezer forintnak a reálértéke drasztikusan csökkent, jelenleg csak 57 százalékát, körülbelül 85 500 forintot ér.
Más összevetésben még rosszabb a helyzet. Ha lapunk havonta felmért vásárlói kosarához, a Privátbankár Árkosár értékének éves átlagához viszonyítjuk a fenti 150 ezer forintos összeget, akkor azt látjuk, míg 2014-ben ebből az összegből az árkosarat 8,7 alkalommal lehetett volna kifizetni, addig idén szeptemberben már csak 4,3-szer. Vagyis ilyen összevetésben a díjmentesen felvehető készpénz összegének értéke a felére csökkent.
Ahhoz, hogy a plénum döntése hatályba léphessen, a parlamentnek egyszerű többséggel kell majd megszavaznia, ez várhatóan még az őszi ülésszak során megtörténik.