Az olajár valószínűleg túljutott a mélyponton, minthogy az Egyesült Államok és más OPEC-en kívüli országok termelése gyorsan csökken, és az iráni olajszállítások messze nem emelkedtek drámaian - áll az Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) márciusi olajpiaci jelentésében.
A WTI olajfajta ára az elmúlt 1 évben (USD/hordó) |
A szervezet becslése szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén kívüli államok termelése 2016-ban napi 750 ezer hordóval, napi 57 millió hordóra csökken. Ezen belül csupán az Egyesült Államok termelése napi 530 ezer hordóval esik vissza. A globális olajszállítások februárban napi 180 ezer hordóval, 96,5 millió hordóra csökkentek, ezen belül az OPEC termelése napi 90 ezer hordóval, 32,61 millió hordóra mérséklődött.
Nem borította meg Irán a piacot
Ugyanakkor az embargó alól felszabadult Irán visszatérése az olajpiacra nem járt drámai következményekkel. A becslések szerint Irán termelése februárban csak napi 220 ezer hordóval nőtt, és egyelőre úgy látszik, hogy Teherán fokozatosan építi ki pozícióit, noha korábban azt helyezte kilátásba, hogy napi egy millióval többet dob piacra.
Az irány jó, de nagy a kockázat
Ezeknek a tényezőknek az eredőjeként februárban egy éve először csökkentek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamainak olajkészletei.
Ami az árakat illeti, mintha látszana a fény a hosszú és sötét alagút végén - írja a jelentés, de hangsúlyozza: a dolgok jó irányba mennek ugyan, de egyelőre nem lehet megmondani, hogy 2017 folyamán mikor áll be a várva várt egyensúly az olajpiacon.
Az IEA szerinta globális olajkereslet az idén napi 1,17 millió hordóval bővül, elsősorban az indiai import emelkedésének köszönhetően. Ugyanakkor a szervezet úgy számol, hogy a legnagyobb felhasználó, az Egyesült Államok kereslete várhatóan stagnál, a második helyen álló Kínáé pedig csak napi 330 ezer hordóval nő az idén, jóval alatta marad a 440 ezer hordós 10 éves átlagnak.