A kínai részvénypiac 2012 óta nem emelkedett akkora mértékben, mint ma reggel, a Shanghai Composite index 4,3 százalékkal ment feljebb – tudósított a Bloomberg. A japán tőzsde 0,9 százalékkal ment fel, méghozzá 2007 óta nem látott szintre. Eközben a dollár/jen 119,95-ön is járt, ami úgy néz ki, mint egy rossz árcédula, egyébként ez is hét év óta nem látott magas érték.
Az MTI szerint a japán tőzsdét egyrészt a gyenge jen segíti, másrészt az, hogy egy friss közvélemény kutatás szerint Abe Sindzó japán miniszterelnök könnyedén megtarthatja hatalmát a decemberi választásokon. Így újra választói felhatalmazást kaphat a gazdasági rendszer átalakításához. Ami pedig Kínát illeti, piaci elemzők szerint továbbra is nagyon erősek a befektetői várakozások, hogy újabb gazdaságélénkítő lépéseket tesz a kínai kormány.
Amerikában tegnap este a Dow Jones és az S&P 500 index is új történelmi csúcson fejezte be a napot. Az amerikai és ázsiai piaci hangulattal együtt így nagyon valószínű, hogy Nyugat-Európában is erősödéssel nyitnak a fontosabb tőzsdék.
A csütörtöki nap két legfontosabb eseménye a nagy-britanniai Bank of England (BoE) és az Európai Központi Bank (EKB) délutáni kamatdöntő ülése lesz. A piaci elemzők mindkét esetben arra számítanak, hogy a központi bankok változatlanul hagyják irányadó kamatukat, de az EKB esetében több a bizonytalanság – írja az MTI.
A Bloomberg szerint Mario Draghi mai beszéde előtt emelkedtek az európai részvények határidős árfolyamai, méghozzá hat éves csúcsra.