A Tesla brooklyni bemutatóterme. Forrás: EPA/Andrew Gombert |
Az amerikai részvénypiac bizonytalan, a kezdeti emelkedést esés, majd újabb emelkedés követte. Este fél hétkor az S&P 500 index 0,1, a Dow Jones 0,3 százalékos pluszban van, a Nasdaq viszont 0,4 százalékos mínuszban. Az európai tőzsdék nap közben inkább stagnáltak, estére a mínuszok kerültek túlsúlyba. A német DAX 0,4, a francia CAC 0,1, a brit FTSE 100 pedig 0,4 százalékkal esett.
„Fontos információ lesz, hogy a cég fog-e emelni az osztalékán. Ha ez nem történik meg, akkor arra a befektetők eladási hullámmal reagálhatnak” - mondta Tunkli Dániel, a Concorde elemzője pár nappal ezelőtt a GazdaságTV-nek, és hozzátette, hogy minimum 35 forint, amit ki kéne fizetnie a telekommunikációs vállalatnak a jövőben. „Az egy nagyon rossz jel lenne, ha a jelenlegi 25 forintos osztalékot tartanák és ez azt jelentené, hogy a menedzsment és a piac nincs összhangban” - tette hozzá.
A bizonytalanság nem jó
Úgy tűnik, pont ez történt. Az Erste Befektetési is azt emelte ki mai hírlevelében, hogy nem lesz osztalékemelés a Telekomnál. „Az látszik a menedzsment kommunikációján, hogy az óvatosság nagyon fontos az előrejelzések tekintetben, a nehezen kiszámítható várható események miatt. Azaz a bizonytalanság az úr. Az pedig általában nem tesz jót a részvényárfolyamnak, még akkor sem ha a készpénztermelés nagy valószínűséggel erős marad” – írták.
A Magyar Telekom ma 3,8 százalékkal, 20 forinttal 503 forintra zuhant, így az egyik okozója lett a BUX index erőteljes, 1,7 százalékos esésének. Miközben a lengyel, cseh, román indexek lényegében stagnáltak vagy picit emelkedtek. Az OTP szintén 3,8 százalékkal zúgott le, 8990 forinton állt meg, ez főleg egy leminősítésnek köszönhető, bár az európai bankrészvényekkel általában rosszul bántak ma.
Nagy mínuszban a Tesla
A Citibank ugyanis csökkentette az OTP-célárat 9155 forintra, és tartásról eladásra minősítette le az OTP részvényét. A Mol 0,6 százalékkal 20 900-ra esett, a Richter 1,1 százalékkal 6680-ra emelkedett. A forint piaca továbbra is szinte eseménytelen, az euróárfolyam ma 10-20 fillérrel feljebb 308,10-en volt este.
Az OTP esése mögött a Citigroup célár csökkentése áll, míg a Masterplast 1,9 százalékos, illetve a Rába 0,2 százalékos mínuszáért a gyorsjelentések okolhatók – írta a KBC Equitas. A Tesla tegnap este tette közzé gyorsjelentését, ennek nyomán ma öt százalékos mínuszban van. „Megint a 280 dollár lehet a Tesla végzete” - írta a nap elején a brókercég.
Meglepő volt a készletadat
Továbbra sem tud 280 dollár fölé kerülni a Tesla árfolyama, ami már a múltban is többször akasztotta meg a részvényt. A gyorsjelentés sem tudott akkorát lökni az árfolyamon, hogy átsegítse a fontos ellenálláson, ha pedig a rövid távú trendvonalak hamarosan megtörnek, akkor akár 220 dollár közelébe is visszacsúszhat a papír - jósolja a brókercég.
Az olaj ára azért emelkedett, mert a várakozásoknál sokkal jobb amerikai készletadatot publikáltak szerda késő este. Az API jelentése hat hétig folyamatosan emelkedő készletekről szólt, most jelentős visszaesés jött az Oilprice.com szerint. Az olaj két százalékos emelkedésben is volt, este 1,3-1,6 százalékos pluszban, 54,40, illetve 56,60 dollár körül járt a WTI és a Brent. Az arany egy százalék körüli mértékben drágul.
Pedig a mérleg jó volt
Az Equilor elemzése szerint a Magyar Telekom kirobbanóan jó eredményről adott számot, felülteljesítette az elemzői várakozásokat és saját céljait is, negyedéves és éves szinten egyaránt. Az osztalékbecslés azonban csalódást keltett, a piac által várt 35 forint helyett csak 25 forintról volt szó.