Pálfi György |
Az Aegon Alapkezelő portfóliómenedzsere, Pálfi György szerint az átalakítások a lengyel részvénypiac további áreséséhez vezethetnek - közölte a Privátbankárral az Aegon Alapkezelő. Már az elmúlt 24 órában tapasztalt több mint 9 százalékos esés után is erre lehet következtetni.
Fokozatosan kerül a vagyon az állami rendszerbe
A magán-nyugdíjpénztárak körülbelül 120 milliárd lengyel zloty értékű államkötvény-portfóliója teljes egészében az államhoz kerül, ami körülbelül 7-8 százalékponttal csökkenti az államadósságot. A törvény életbe lépése után, várhatóan év vége felé a pénztártagoknak három hónapjuk lesz nyilatkozni arról, hogy maradnak-e a pénztárban (tehát a passzív tagok az állami rendszerbe kerülnek vissza).
A részvényállomány továbbra is a pénztáraknál marad. A megmaradó, illetve a későbbiekben akár bővülő részvényvagyont továbbra is a pénztárak kezelik, azonban jóval alacsonyabb vagyonkezelési díj felszámítása mellett. A 10 évvel a nyugdíjba lépés előtt álló tagok vagyona fokozatosan visszakerül az állami rendszerbe, a kifizetések onnan történnek majd. A pénztárak ezentúl állampapírt nem vehetnek, azonban vállalati kötvényt, EU kötvényeket igen, míg a külföldi részvények maximális arányát 30%-ra növelhetik.
Az Aegon Befektetési Alapkezelő (mely a lengyel piac mellett a globális cégcsoport közép-kelet-európai régiós vagyonkezelési központjaként magyar, cseh, szlovák, román és török vagyont is kezel mintegy 5,2 milliárd euró értékben, melyből 582 milliárd forint áll közvetlen kezelése alatt) a lengyel kormány intézkedése után megvizsgálta, hogy milyen hatásokkal járhat rövid- és hosszútávon a magánnyugdíjak részbeni államosítása.
Pálfi György portfóliómenedzser szerint mostanáig a körülbelül 10 milliárd zloty éves beáramlás jelentős vételi erőt jelentett a lengyel részvénypiacon, ez most megszűnhet, így a lengyel részvénypiaci prémium tovább csökkenhet. A tagok 20-25% választhatja a magánpénztárakat, ami azt jelenti, hogy nettó pénzkiáramlás lesz a pénztáraknál a következő években.
A sok kisebb kapitalizációjú részvény túlértékeltté vált az elmúlt években a lengyel tőzsdén. Sok esetben a közkézhányad 50-60%-át a pénztárak birtokolják. Ezek a részvények rendkívül sérülékenyekké váltak, ezek esetében nagyobb korrekció indulhat meg. (Például: Bogdanka, bányaipari cég; Amrest, gyorséttermek; GTC, ingatlan; Group Kety, alumíniumgyártó). Bár az államadósság csökkenése kedvezhet a lengyel kötvénypiacnak, a pénztári stabil kereslet eltűnése (kb. 22%-a a piacnak), valamint a külföldiek piaci arányának növekedése negatív reakciót válthat ki - áll az elemzésben.