Ma minden egyes devizánál, így a forintnál is a japán jen rendkívül erőteljes és hektikus mozgása érezteti a hatását - mondta a Privátbankárnak Taraczky Andrej, a Buda-Cash devizaüzletágának vezetője. A forint erősödésében így nem országspecifikus vagy régió-specifikus okokat kell keresnünk. A dollár gyengülése nem csak a jennel, hanem a forinttal szemben is látványos: rég nem látott szintekre ereszkedett a jegyzés, 221 forint alatti dollárra február óta nem volt példa a bankközin.
USD/HUF Friss árfolyamok >> |
A pénznyomda leállítása jót is jelent - ezért nem erősödik a dollár?
A piacokon továbbra is téma a Fed gazdaságélénkítő programjának lehetséges kivezetési forgatókönyve, azonban a folyamat értékelésében új nézőpontok is egyre erősebben vannak jelen Taracky szerint. Alapesetben - és leegyszerűsítve - a pénznyomda leállítása a dollár erősödését és a forint gyengülését okozná. Ha a Fed egyszer úgy dönt, hogy kivezeti ezt a plusz likviditást a piacról, az a dollárkínálat csökkenését okozza majd, ami a dollár erősödésével jár; ennek kamatnövelő hatása is lehet, a magyar és az amerikai kamatok közötti különbség szűkülése pedig a forint gyengülését okozhatja. A dollárkínálat csökkenése általában is negatívan hat a gazdasági növekedésre, ami szintén nem kedvezne a forintnak.
USD/JPY Friss árfolyamok >> |
A piacon azonban egy újfajta szemlélet is egyre erősödik a QE3 kivezetésével kapcsolatban: ha a Fed csökkenti a likviditást, az azt jelenti, hogy a gazdaság végre kezd megállni a saját lábán - ez az a pozitívum, ami miatt a fentebb vázolt hatások (közte a dollár erősödése) nem jelentkeznek.
Taracky Andrej |
A hazai folyamatok a forint gyengülése mellett szólnának
Hogy a forint mozgása mennyire a nemzetközi folyamatoknak és a kockázatvállalási hajlandóságnak függvénye, az abból is látszik, hogy jelenleg annak ellenére erősödik a magyar deviza, hogy a hazai folyamatok inkább a gyengülés irányába mutatnának.
A kötvényhozamok ugyanis valóban emelkednek, a referenciának tekintett 10 éves amerikai államkötvények hozama egyelőre a 2,2 százalékos szint környékén látszik tetőzni. A hosszú távú folyamatok azonban abba az irányba mutatnak, hogy a nemrég jellemző mélypontok egy ideig biztosan nem fordulnak újra elő.
A forint a hét elejéhez valóban erősnek mondható, összességében azonban továbbra is viszonylag gyenge, az euró jegyzése továbbra is 290 forint fölött jár. Ennek hátterében az áll, hogy egyrészről a vártnál alacsonyabb inflációs adat tovább erősítette a kamatcsökkentési várakozásokat a piacon, miközben azonban a kötvényhozamok emelkedésnek indultak - Taraczky Andrej a mai állampapír-aukció eredményére is utalt, ami 73-89 bázispontos hozamemelkedéssel zárult a megelőző aukciókhoz képest.
Az euró forintárfolyama a héten Friss árfolyamok >> |
Megvan az a félelem, hogy az MNB egy kissé túllő a célon, és úgy fog kamatot csökkenteni, hogy az már meglepetést jelent a piaci szereplőknek - ez pedig szintén a forint gyengüléséhez vezetne. Bár az inflációs cél még engedné az újabb és újabb vágásokat, a piaci környezet már nem feltétlenül elég támogató ehhez - mondta a szakember a Privátbankárnak.
A hazai folyamatok azonban jelenleg eltörpülnek a nemzetközi piacok hangulatváltozásai mellett - a kockázatvállalási hajlandóság pillanatnyi erősödése vagy épp gyengülése bármilyen irányba lökheti a jegyzést.