Újabb ígéretes bányatelken végeznek kutatófúrásokat Borsod-Abaúj-Zemplénben; Szendrőben tíz-tizenkétmillió tonna szén is lehet - jelentette ki Riz Gábor, a megyei közgyűlés alelnöke a helyszínen tartott tájékoztatóján.
Mint mondta, a megyének körülbelül 200 évre elegendő szénvagyona van, sajnos tíz-tizenöt éve az utolsó mélyművelésű bánya is bezárt, jelenleg két külszíni bánya működik a térségben.
A szendrői bányatelken lévő szén mennyisége ígéretes, és nemcsak geológiai vagyon, hanem bányászható is. A jövőben, a megfelelő technológia kiválasztásával és vállalkozói kedv ismeretében pedig mielőbb a felszínre kerülhet - tette hozzá.
Két-három év múlva lehet bányászni
Mint mondta, a szakemberek tiszta képet szeretnének kapni ennek pontos nagyságáról, és amikor mindez egy üzemi terv formájában készen van, világossá válhat, hogyan hasznosulhat a borsodi szén.
Arról is beszámolt, hogy a szendrői mellett Borsodban több ígéretes bányatelek is van. Hozzátette: a legfontosabb feladat a megfelelő technológia meg-, illetve kiválasztása, hiszen számos formában lehet ma a szenet hasznosítani. A megyei közgyűlés alelnöke utalt a japán "tisztaszén technológiára", és olaszországi érdeklődésről is beszámolt.
Az MTI kérdésére a foglalkoztatás jövőjének lehetőségeiről azt mondta, tizenöt-tizennyolc éve az utolsó bányásztanuló is befejezte tanulmányait a térségben, a megyében középfokú bányászképzés nincs, ezt is újra kell indítani. Megjegyezte, két-három év az az időintervallum, amikor a képzést is beindítva bánya nyílhat a területen.