Az index értéke, -21,4 pont, ami 2011-es év végi csökkenés után idén ismét az – eleve alacsony – bázisérték közelében van. Mind az 50+ korosztály, mind a lakosság bizakodóbb a közeljövővel kapcsolatban, mint egy félévvel ezelőtt. Ennek ellenére az a megfigyelés jelenleg is érvényes, hogy az idősebbek pesszimistábbak a saját jövőjüket illetően, mint a lakosság. Főleg az 50-es éveikben járók aggódnak a pénzügyi helyzetük miatt. Ennek oka, hogy tovább emelkedett - 1 százalékponttal - azok aránya, akik reáljövedelmük csökkenésére számítanak, és csökkent azok aránya, akik bíznak abban, hogy jövőre magasabb lesz a család jövedelme (2 százalékponttal).
„Harmadszorra készült el az 50+ Index a DIMENZIÓ Biztosító és a Gfk Hungária közös kutatásában. Már időbeli trendeket felrajzolva is lehet vizsgálni a változásokat. Általános és időben változatlan jellemző, hogy az 50+ korosztály borúlátóbb, mint a teljes lakosság” – mondja Dunai Albert, a Gfk Hungária Pénzügyi Kutatások szektorvezetője.
"Optimizmus": annyira majd nem lesz rossz, mint most?
Az ország helyzetét tekintve optimistább az 50+ korosztály rövid- és hosszútávon is. Az idősek kevesebb, mint fele prognosztizál a jelenleginél is rosszabb gazdasági helyzetet egy év múlva (46% versus 43%). A saját jelenlegi anyagi körülményeiket ugyanakkor sokkal rosszabbnak látják, mint a fiatalok. A pozitív várakozások ellenére 10-ből 6-an továbbra is reáljövedelmük csökkenésére számítanak. Jelenleg is a 70 évesnél idősebbek vannak a legkevésbé negatív véleménnyel mind a saját, mind az ország helyzetéről.
Az 50 felettiek a tavalyi évhez képest kedvezőbbnek ítélik a mostani helyzetet megtakarítások képzésének szempontjából. Megtakarításaik felhasználására továbbra is a még dolgozók a leginkább készek (12 százalékukban van meg a hajlandóság), valamint emelkedett az 50-es éveikben járók költekezési kedve. A háttérben az állhat, hogy az aktívak és az 50-59 évesek közül most többen terveznek új háztartási eszközt beszerezni.
„Ellentmondásos érzetekről tanúskodnak a számok. Talán kijelenthető, hogy jobb az emberek egy részének közérzete, de az életszínvonal növekedését mégsem várják az 50 felettiek. Ennek több oka is lehet, ezek közt az egyik kiemelkedő, hogy nyugdíjba ment vagy lassan nyugdíjba megy az a korosztály, aki már a saját bőrén tapasztalja meg, hogy mit jelent megtartani az aktív kor életszínvonalát” – mondja Orosz András, a Dimenzió Biztosító ügyvezetője.
Az 50+ Index kutatás 2012 nyarán, 500 fős, országos mintán készült telefonos módszerrel, amelyet a Gfk Hungária készített.