A Pénziránytű Alapítvány jelenlegi helyzetét nemrég értékelték át és új stratégiai tervet készítettek – mondta Szuromi-Kovács Ágnes ügyvezető igazgató a Privátbankár pénzügyi tudatosságról szóló konferenciáján. Az alapítvány nem szeretne bonyolult pénzügyi ismereteket közvetíteni, csak egyszerűen átlátható alapismereteket, közérthető nyelven. Az első ilyen például: „lássuk, miből élünk”, készítsünk saját költségvetést, milyen bevételeink, kiadásaink vannak.
Nem mindenki beszél azonos nyelvet
A következő fontos pont, hogy pénzügyi célokat tűzzünk ki magunknak. A legtöbb célnak pénzügyi vonzatai vannak, ezeket érdemes összevetni a realitásokkal és fontossági sorrendet felállítani. Ezután céltudatosan érdemes takarékoskodni, okosan bankolni, jól befektetni a pénzünket. Végül fontos, hogy nem várt események esetére biztosítsuk magunkat, kössünk biztosítást.
Szuromi-Kovács Ágnes |
A program gyakorlatilag mindenkit megcéloz, de a kisiskolásokat, iskolásokat, majd a fiatal felnőtteket célozza meg. A megkülönböztetés azért fontos, mert nem kommunikálhatunk mindenkivel azonos nyelven és azonos csatornákon – mondta az ügyvezető igazgató. Évente egy-egy fontos üzenetet küldenek a korcsoportoknak, megfelelő szövegezéssel, a megfelelő csatornákon keresztül.
Hétszáz plusz ötszáz cikk jelent meg
Még 2008-ban alapították hazai állami intézmények a Pénziránytű Alapítványt – mondta Szuromi-Kovács Ágnes. Az alapítvány fő célja a lakosság pénzügyi kultúrájának fejlesztése. Az alapítvány hálózatának 104 iskola része, de vannak olyan programjai is, amelyek a széles lakosságnak szólnak. Az egyik médiakampány során 700 cikk jelent meg a magyar sajtóban, a legutóbbinál pedig 500 (Mindennapi Pénzügyeink, illetve Pénzügyi Iránytű).
Elméletben jók vagyunk, gyakorlatban rosszak?
Az OECD aktívan foglalkozik a pénzügyi tudatossággal, a pénzügyi oktatással, ismeretterjesztéssel, honlapján számos program szerepel, köztük hazaiak is – mondta Sütő Ágnes, a Bankszövetség munkatársa a nemzetközi tapasztalatokkal kapcsolatban. Egy nemzetközi felmérés szerint a magyar diákok elméleti pénzügyi ismeretekből nagyon jó eredményt értek el, elsők lettek, ám gyakorlati ismeretekből rosszul vizsgáztak. Ráadásul idővel, mintegy 20 hónap után elillan az elméleti képzés hatása.
Sütő Ágnes |
Nagy-Britanniában a nemzeti alaptanterv részeként tanulják a diákok a pénzügyi tudatosság alaptételeit. Lengyelországban pénzügyi oktatási fórumot hoztak létre, Horvátországban egy pénzügyi oktató központot alapítottak, amelynek szakemberei kiszállnak a vállalkozásokhoz.
A bankár királyné
Hollandiában Maxima királyné vállalta fel a pénzügyi ismeretterjesztés védnökségét, vezetésével rendszeresen rendezvénysorozatot szerveznek az egész országban. Annyiban könnyű dolga van, hogy korábban New Yorkban befektetési bankárként dolgozott – mondta Sütő Ágnes.
Magyarország csatlakozik a 2015-ös European Money Week kezdeményezéshez
Az Európai Bankföderáció szervezésében jövőre páneurópai program is indul, minden év második hetében rendezvényt tartanak majd European Money Week címmel, amely a pénzügyi edukáció fontosságára hívja fel az Unió polgárainak figyelmét.. Ezen kívül pénzügyi tájékoztató kisfilmeket is készítenek. Weboldalt hoznak létre és más programokat is szerveznek majd.