Hangsúlyozta, a kormány nem pusztán az idősek megértésére, hanem a tanácsaikra is számít, arra, hogy megosszák azt a tudást, erőt és túlélési tapasztalatot, miként kell ebben az országban újra és újra talpra állni.
Bajnai Gordon kiemelte: a nyugdíjrendszer biztonsága mindennél előrébb való. Mint mondta, a nyugdíjkorhatár emelése és a 13. havi nyugdíj megszüntetése volt az ára annak, hogy a nyugdíjrendszer biztonságát hosszú távon megőrizzék, de ha az ország újra gyarapodik, abból a nyugdíjasok is részesülni fognak.
Úgy fogalmazott: a legnehezebb döntést kellett meghozniuk az ellehetetlenülés elkerülése érdekében, de ellentételezésként a kormány bevezette a nyugdíjprémiumot.
A miniszterelnök véleménye szerint a mindenkori kormány erkölcsi kötelessége a nyugdíjasok támogatása, és a nehéz gazdasági helyzetben sem "szív és ész nélkül kell megszorítani".
Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány jelentősen megemelte a méltányossági nyugdíjkassza összegét, megmaradtak a 65 évnél idősebbek utazási kedvezményei, és jövőre tovább folytatják a nyugdíjkorrekciót. Megjegyezte, hogy a parlament által elfogadott Idősügyi Nemzeti Stratégia is az együttműködésre épít.
A Fidesz szerint a kormány megszorításai hatványozottan sújtják a nyugdíjasokat, az idősödőket. Iván László, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője kifejtette: a benyújtott költségvetés nem alkalmas arra, hogy egy hosszú távú idősügyi stratégiában lehessen gondolkodni. Mint mondta: az, hogy idén a 13. havi nyugdíj második felét nem fizetik ki, valamint a korrekciós emelés elhalasztása már önmagában kétszázalékos veszteséget jelent a nyugdíjasoknak ebben az évben.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Lesz-e 13 hónapos Fidesz-év? A kasszán múlik
Nyugdíj: év végéig dönthetnek a pénztártagok
Ki jár jobban az állami tb-vel?
MTI