A KBC Securities tapasztalata szerint az idén kötött tartós befektetési szerződések (TBSZ) keretében a 2011-ben mértnél 24 százalékkal nagyobb összeget helyeztek el átlagosan a befektetők. Az értékpapírcég elemzői szerint a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) több - rövid távon bizonytalan kilátású, hosszabb időtávon azonban megfelelő hozammal kecsegtető - részvénye szinte kívánkozik az öt év után teljes kamat- és árfolyamadó-mentességet biztosító tartós befektetési számlákra.
Szerencsés konstrukció: maradt az adókedvezmény
A 2010-ben debütált tartós befektetési szerződések iránti bizalmat erősíti, hogy a hosszú távú megtakarítási konstrukció adókedvezménye az indulás óta változatlan, nem nyirbálták meg sem a tavalyi, sem az idei adócsomagok. Mivel a tartós befektetési számlákon a felhalmozási időszak egy évig tart, s ezt követően további összeget nem lehet rátenni, csupán a számlán levő befektetéseket átrendezni, az év utolsó hónapja hagyományosan a TBSZ-számlák nyitásának szezonja.
Ahogy közeledünk az év végéhez, úgy nő az újonnan nyitott számlákon belül a tartós befektetési számlák aránya, ez a növekedési ütem azonban idén jóval erőteljesebb, mint egy évvel korábban - számolt be tapasztalataikról Tordai Péter, a KBC Securities lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese.
Míg 2011. negyedik negyedévében az újonnan nyitott számláknak csak 14 százalékát tették ki a tartós befektetési számlák, addig idén október-november folyamán arányuk elérte a 18,6 százalékot, amelyet az év végi roham 20 százalék fölé lökhet a KBC Securities várakozása szerint.
Egyre többem bíznak a számlában
Nemcsak a TBSZ-számlák szaporodnak erős ütemben, de folyamatosan nő az egy számlára jutó ügyfélvagyon is. Míg tavaly a számlánkénti átlagos befektetési összeg 15 százalékkal haladta meg az előző évit, addig idén a 2011-hez viszonyított vagyonnövekmény 24 százalékos, a KBC Securitiesnél.
A TBSZ korábban főként a magas pénzügyi tudatossággal rendelkező, adófizetés iránt érzékeny ügyfélszegmens kedvelt terméke volt. A mostani jelentős vagyonnövekmény szerintünk elsősorban nem a lakosság javuló vagyoni helyzetére vezethető vissza, mint inkább a konstrukció iránti bizalom növekedésére a prémium és a privát banki szegmensben – mondta Tordai Péter. Az adókedvezménnyel párosuló értékpapír-befektetések terjedését ezen túl segítheti az is, hogy a kormány kinyilvánította, az értékpapír-műveletekre vonatkozó tranzakciós illeték szabályozásával megvárja az egységes uniós szabályozást.
Hosszú távon megéri magyar részvényeket venni?
A tartós befektetési számlák mellett szól idén az is, hogy a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) forgó részvények többségének ármozgása rövidtávon kiszámíthatatlan, ám a TBSZ időhorizontján egyes papírok már megfelelő hozammal kecsegtethetnek. A BÉT forgalma az utóbbi időszakban alacsony szintre süllyedt annak köszönhetően, hogy az intézményi befektetők a bizonytalan nemzetközi és magyar gazdasági helyzet, valamint a kockázati étvágy csökkenése miatt elfordultak a magyar tőzsdei társaságoktól. Az érdektelenség miatt olyan társaságok ára is esett, amelyeknek változatlanul jók a fundamentumai, ezért árfolyamuk hosszabb időtávon erősödhet, így akár ideális befektetésnek is tekinthetők az öt évre szóló tartós befektetési számlák számára, tartják a KBC Securities elemzői. Ezek közé sorolják az Egis és a Richter mellett a Masterplast, a PannErgy vagy az Állami Nyomda részvényeit, de akár OTP Bankot is.
Tartós befektetési számlát érdemes annak is nyitnia, aki nem biztos abban, hogy az év végén záruló felhalmozási időszak alatt felhizlalt számláját tartani tudja az ezt követő lekötési időszak további öt évén át. A szerződés felbontása ugyanis nem jár büntető szankcióval, csupán annyi adót kell megfizetni, amennyire egy normál értékpapírszámla esetén is szükség lenne. S bár a teljes adómentességet csak a lekötési időszak végén lehet elérni, három év után már csak 10 százalékos adó terheli a teljes befektetésen elért kamatot vagy hozamot, hangsúlyozta Tordai Péter. A tőzsdézési lehetőségek szempontjából is ugyanolyan lehetőségeket biztosít a TBSZ-számla, mint egy normál számla, azaz deviza- és határidős ügyletek is lebonyolíthatók, s idén már a külföldi értékpapír-piaci befektetések is elhelyezhetők rajta.