A legnagyobb adós egy tejtermékekkel kereskedő, bejrúti offshore cég magyar fióktelepe, míg a magánszemélyek közt a rekorder 520 millió forint adót nem fizetett be – írja a napi.hu.
Jelenleg egy libanoni offshore cég, az élelmiszeripari nagykereskedő World Exchange SAL Magyarországi Fióktelepe a legnagyobb adótartozó Magyarországon, összesen 5,9 milliárd forint megállapított adóhiánnyal és 12,7 milliárd forint kiszabott bírság- és kamattartozással. A társaság neve háromszor is szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adóslistáján. Erre azoknak az adózóknak a neve és a címe került fel, amelyeknél az adóhatóság 2016 negyedik negyedévében jogerős határozatban jelentős összegű adóhiányt állapított meg.
Törlés alatt álló cégek
A World Exchange SAL Magyarországi Fióktelepét 2010 októberében 200 ezer forint jegyzett tőkével alapította a bejrúti offshore bejegyzésű anyavállalata - derül ki a Céginfo.hu adataiból. A cég székhelyét egy VIII. kerületi, Práter utcai panelház egyik lakásába jegyezték be. Az online elérhető cégbírósági adatok szerint a társaság csak a 2010-es és 2011-es üzleti évéről adott le beszámolót, de ezekben az években nem volt árbevétele, sem munkavállalója. Az adószámát 2015-ben törölte a NAV, a bíróság 2016-ban megszűntnek nyilvánította, a kényszertörlési eljárása 2017 januárjában indult el.
A magyarországi World Exchange e-mailes elérhetősége a jupiterimpex2010@gmail.com cím volt - ha rákeresünk erre a névre a cégadatbázisban, kiderül, hogy Jupiterimpex Kft. néven is működött egy tejtermék, tojás és zsiradék nagykereskedelmével foglalkozó vállalkozás. Ezt is 2010-ben alapítottak (egy romániai magánszemély), s néhány év működés után felszámolással megszűnt. A Jupiterimpex és a World Exchange tulajdonosainak egy ideig ugyanaz a magánszemély volt a magyarországi kézbesítési megbízottja.
Soroksári nő sokkal tartozik
A magánszemélyek közül (akik egyéni vállalkozók is lehetnek) a fővárosi, soroksári lakhelyű Zimmermann Györgyi a legnagyobb adós, vele szemben 520 millió forint adótartozást és további 1,076 milliárd forint bírság- és kamattartozást tart nyilván az adóhatóság. Hogy hogyan jött össze ilyen jelentős adóhiány, nem derül ki az adatokból. A Céginfo.hu adatbázisában Zimmermann Györgyi nevére és címére rákeresve azonban az látszik, hogy ő több magyarországi és szlovákiai vállalkozásban megfordult már.
A második legnagyobb, nem magánszemély adós 3,4 milliárd forint adótartozással az üzemanyag és tüzelőanyag nagykereskedelemmel foglalkozó Topdynamic Kft. Ezt 2012 augusztusában jegyezték be - három magyar magánszemély és három gazdasági társaság - 3 millió forint törzstőkével, budapesti székhellyel. Az elmúlt években előbb Csomádra, majd Kecskemétre helyezték át a székhelyét; bejegyzett telephelye van Szekszárdon, Mosonmagyaróváron és Nagykanizsán. A cég tulajdonosa 2015 januárjától a svédországi, malmöi lakhelyű Novak Edvard. A NAV 2015 decemberében indított végrehajtást a Topdynamic ellen, az adószámát tavaly augusztusban törölte.
A Data Blade Hungary Kft.-től mintegy hárommilliárd forint be nem fizetett adót követel a NAV. A budapesti székhelyű, elektronikus, híradás-technikai berendezések és alkatrészek nagykereskedelmével foglalkozó társaságot 2014 áprilisában jegyezték be. A NAV már 2015 szeptemberében végrehajtást indított ellene, az adószámát 2016 júniusában törölték
Kínai bútornagyker
A kínai, hongkongi lakhelyű Ni Bing Kuo vállalkozásán, a bútor-nagykereskedő Grand Bing Kuo Kft.-n 722 millió forintnyi adót vasalna be az adóhivatal, amit még egymilliárd forint bírság és kamattartozás egészít ki. A bútorcég székhelye egy kőbányai, Harmat utcai társasház egyik lakása, telephelye nincs. Csak két évig működött, 2015 szeptembere óta kényszertörlési eljárás alatt van. Mérleget csak alapításának évében, 2013-ban adott le, de akkor nem volt bevétele.
Nem működött sokáig a fém- és érc-nagykereskedelemre, Dósanagyker Kft. néven alapított, jelenleg Al-Silver Kft.-ként nyilvántartott társaság sem, amely háromszor is szerepel a NAV adóslistáján, összesen 1,2 milliárd forint adótartozással és 1,6 milliárd forint jogkövetkezménnyel. A kft.-t 2013 decemberében jegyeztette be a dunakeszi Dósa Gergely Zoltán, az egyik népszerű székhelyszolgáltatós címre, a VIII. kerület, József körút 69. szám alá.
Akadnak ismerős nevek is
Székhelyszolgáltatós címre (II. kerület, Bem utca 9.) regisztrálták 2014 februárjában a hús- és húskészítmények nagykereskedelmével foglalkozó Tilla Trió Team Kft.-t is, amelynél egymilliárd forint adóhiányt állapított meg a NAV. A cég tevékenységéről nem adott le beszámolót, az adóhivatal 2015 februárjában indított végrehajtást ellene, az adószámát áprilisban törölte. A kényszertörlési eljárása tavaly szeptemberben indult el. A kft. alapító-tulajdonosa a budapesti Járos Attila.
Volkova Ekaterina Jurjevna neve is olvasható a szégyenlistán, ő az Index 2013 decemberi cikke szerint Góczi István egykori Emfesz-ügyvezető felesége (Góczi Katerina divattervező). A NAV vele szemben 121 milliós adótartozást és 111 millió forintnyi jogkövetkezményt állapított meg.