Bár már túl vagyunk az idei első nyugdíjfizetésen, a Magyar Államkincstár csak most tette közzé a 2021-es utalások dátumait. Az alapelv továbbra is az, hogy minden hónap 12. napján történjen meg az utalás.
A nyugdíjasok ezeken a napokon várhatják a pénz érkezését a számlájukra:
- Január 12. kedd
- Február 12. péntek
- Március 12. péntek
- Április 12. hétfő
- Május 12. szerda
- Június 11. péntek
- Július 12. hétfő
- Augusztus 12. csütörtök
- Szeptember 10. péntek
- Október 12. kedd
- November 12. péntek
- December 2. csütörtök
Mint a dátumokból kiderül, idén három olyan hónap lesz, amikor hamarabb érkezik a pénz a rend szerintihez képest Júniusban, valamint szeptemberben azért kerül erre sor, mert 12-e hétvégére esik.
A pénzügyekben, bankolásban jártasabb olvasóink tudják, hogy ennek nem kellene akadálynak lennie, mióta elindult az azonnali fizetési rendszer. Ez teszi lehetővé, hogy az utalások alapesetben 5 másodpercen belül megjelenjenek a fogadó számlán, valamint azt is, hogy hétvégén is jóvá lehessen írni a pénz küldését és fogadását.
Csakhogy a nyugdíjállomány kezelése technikailag még nem fér bele ebbe a keretbe, ezért a járandóságokat továbbra is a régi metódus szerint tudja csak elutalni a kincstár. Így, ha hétvégére esik 12-e, akkor már pénteken elutalják a nyugdíjakat. Ami a decembert illeti, ennek más oka van. Az ünnepek miatt hagyományosan az utolsó hónap legelején érkezik meg a nyugdíj, hogy legyen elég pénz a számlán a karácsonyi felkészülésre.
Van azonban még egy kitüntetett dátum, mégpedig a novemberi. Akkor ugyanis nem csak a rendes nyugdíj érkezik meg a számlákra, hanem amennyiben az inflációs folyamatok és a GDP alakulása megengedi, a nyugdíjkiegészítést és a prémiumot is ekkor fizetik ki a jogosultaknak. Ehhez az inflációnak idén meg kell haladnia a 3 százalékot, amennyivel januárban emelték a nyugdíjakat, a GDP-nek pedig a 3,5 százalékot. Mindkettőre van esély – de azért inkább az előbbire. A Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint idén 3,5 százalékos lehet az infláció, és mint tegnap megírtuk, a nyugdíjasok fogyasztása szerinti kosárra számolva még nagyobb is lehet ez az adat.
A gazdasági növekedés körül nagyobb a bizonytalanság: a tavalyi tragikus évben akkorát zuhant a GDP, hogy olyan alacsony bázisról könnyebb érdemi növekedést elérni idén. Ugyanakkor még mindig nem lehet teljesen biztosra venni, hogy idén legyőzzük a koronavírust, sikerül megnyugtató eredményt elérni az oltásokkal, de azért van okunk reménykedni ebben. Mindenesetre a gazdaság teljesítménye nagyban függ azon, hogy mikor tudunk visszatérni a régi kerékvágásba.
Mai tudásunk szerint arra látunk nagyobb esélyt, hogy a nyugdíjasok idén kiegészítésben és prémiumban is részesülnek. Egyvalami biztos: ezt majd az augusztusról – és így az első nyolc hónapról - megjelenő statisztikai adatok fogják eldönteni.