A 2014 év elején bevezetett nyugdíjbiztosítási támogatás keretében az állam az ügyfelek tárgyévi befizetéseinek 20 százaléka után, több szerződés esetén is maximum évi 130 ezer forintig adójóváírást fizet. Az adójóváírás azonban nem kerül automatikusan az ügyfelek szerződésére, hanem azt a személyi jövedelemadó bevallásának keretében kell igényelni - figyelmeztet összeállításában az Union és az Erste Biztosító.
Az Erste Biztosító tapasztalatai szerint az első támogatott év után ügyfeleik közel felének számlájára nem érkezett adójóváírás a NAV-tól; hasonló arányt tapasztaltak az Unionnál is. Ez többek között annak lehet a következménye, hogy az érintett ügyfelek elmulaszthatták adóbevallásukon feltüntetni adójóváírási igényüket.
Így igényeld az adójóváírást!
Az igénylést a biztosítótól kapott díjigazolás alapján kell kitölteni. Ezt az igazolást a biztosítók jogszabály szerint legkésőbb február közepéig postázzák. Aki tehát február végéig sem kapja meg az előző évi befizetésekről szóló dokumentumot, az a biztosítója ügyfélszolgálatán mindenképpen kérje annak pótlását.
Emellett érdemes arra is odafigyelni, hogy az ügyfél időben rendezze esetleges adó- vagy járuléktartozását, mivel ez is akadályozhatja, hogy az adóhivatal időben utalja az összeget.
Az ügyfelek döntő része tavaly az új előírásoknak eleget téve írásban nyilatkozott arról, hogy az érintett biztosítási megtakarításai valóban nyugdíjcélt szolgálnak. Aki ezt valamilyen okból mégis elmulasztotta, mielőbb célszerű pótolnia annak érdekében, hogy a jövőbeli befizetései már nyugdíjcélú, vagyis adójóváírásra jogosító összegeknek minősüljenek.
Nem gyakori, de alacsonyabb fizetések esetében előfordulhat, hogy más adókedvezmények igénybe vétele miatt az adó már nem elegendő a teljes körű adójóváíráshoz. Ekkor a visszaigénylésben csak csökkentett összeg igényelhető.
Célszerű mielőbb benyújtani a bevallást is, ugyanis az adóhatóságnak az adóbevallás beérkezésének napjától számítva 30 napja van arra, hogy átutalja az adójóváírást, feltéve, hogy a bevallás hibátlan volt, azaz valóban jár a feltüntetett összeg - írja az Union Biztosító és az Erste Biztosító közös közleménye.