Újabb biztosítási botrány robbant ki a napokban Romániában - tudósít a Napi Gazdaság. A hír szerint az Omniasig biztosító vezérigazgatóját és negyven regionális vezetőjét azzal gyanúsítják, hogy több mint egymillió lakásbiztosítási kötvényt hamisítottak. A bukaresti hatóságok szerint a biztosítónál bevett szokássá vált, hogy a lakásbiztosításokat nem regisztrálták és nem jelentették a biztosítási felügyeletnél. Kárigény esetén a szerződést utólag vezették be a rendszerbe, a kárt kifizették, elkerülve, hogy a károsultak panaszt tegyenek a cég ellen. A megoldással a román államnak, illetve a Vienna Insurance Group (VIG) anyacégnek okozott kár több millió euróra tehető. A pénzügyi szervezetek felügyelete (ASF) jelezte: az ügyfeleket nem éri kár, a megvásárolt kötvények érvényesek.
Romániában minden ingatlanra kötelező biztosítást kötni, amelynek az ingatlan értékétől függő 10−20 eurós díját a biztosítótársaságoknak egy a természeti katasztrófák okozta károk enyhítésére létrehozott alapba (PAID) kell utalniuk. |
Az Omniasig-botrány rövid időn belül a második Romániában, a Privátbankár.hu is folyamatosan tudósított a Magyarországon fióktelepként működő Astra biztosító körüli botrányról, arról, hogy kiderült: a társaság szándékosan 40 százalékkal alábecsülte a biztosítási kockázatokat és erre alapozva a szükségesnél jóval alacsonyabb fedezettel működött. Az ASF 70 millió lej (egy euró 4,43 lej) azonnali tőkeinfúzióra kötelezte az Astrát, további 420 milliót pedig az év végéig kell a részvényeseknek előteremteniük.
A sornak még nincs vége: a felügyelet a napokban a Carpatica biztosítót is górcső alá vette, és arra szólította fel a januárban korrupció vádjával letartóztatott Ilie Carabulea román üzletember tulajdonában lévő céget, hogy húsz napon belül nyújtsa be a vállalat anyagi konszolidálására vonatkozó tervet.
Egyes szereplők a román biztosítási szektor bedőlésétől tartanak, tekintve, hogy a három érintett vállalat a teljes román piac 30 százalékát uralja, közülük az Astra a legnagyobb, 2013-ban közel 1,1 milliárd lej bevétellel, az Omniasig a harmadik 880 millióval. A Carpatica tavaly mindössze közel 400 millió lej értékben kötött szerződést, a növekedés dinamikája azonban több mint 60 százalékos volt - írja a Napi Gazdaság.