Mezei Dávid, a Miniszterelnökség agrár-és vidékfejlesztési stratégiáért felelős helyettes államtitkára szerint Közép-Kelet-Európában nőtt a biogazdálkodásba bevont földterület nagysága, Csehországban például pár százalékról 10 százalékra, Magyarországon viszont jelentősen nem változott, 120-130 ezer hektár körül van.
A támogatás emelésével az a cél, hogy ennél nagyobb területen legyen biogazdálkodás, mivel ezzel a foglalkoztatást is lehet növelni: ahol kevesebb vegyszert és mechanikai eszközt használnak, ott több élőerős munkára van szükség - fűzte hozzá a helyettes államtitkár.
Mi az a biogazdálkodás? Más néven: ökogazdálkodás, organikus gazdálkodás olyan gazdálkodási forma, amely szerves trágyázáson, biológiai növényvédelmen és természetes biológiai ciklusokon alapul, a szintetikus műtrágya és növényvédő szerek mellőzésével, például baktériumalapú biotrágyák használatával. Előnye a mikroelemekben, vitaminokban gazdag, kevés káros anyagot tartalmazó biotermék. Míg a szokványos gazdálkodásban a károkozók elleni védelem érdekében rovarölő- és gyomirtó szereket használnak, addig a biogazdálkodásban a megelőzésé a főszerep. (Forrás.) |