Több mint 100 milliárd forint jöhet
A Magyar Idők írása szerint a szeptember huszonharmadikán született brüsszeli határozattal lezárul a mintegy 700 milliárd forintnyi támogatást érintő vizsgálat.
Az irányító hatóság a felfüggesztés pillanatáig a teljes összeg mintegy nyolcvan százalékát már kifizette a kedvezményezetteknek, tavaly decemberig 557 milliárd forintot pedig el is elszámolt Brüsszellel, így most több mint 100 milliárd forint kifizetése előtt nyílik meg az út a lap szerint.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára augusztus elején, a befagyasztás részleges feloldásakor 140 milliárd forint felfüggesztéséről beszélt, ebből jöhetnek le a szankciók.
Súlyos, rendszerszintű gyengeségeket találtak
Az Európai Bizottság regionális politikáért felelős szóvivője április közepén arról tájékoztatott, hogy a bizottság tavaly szeptemberben 451 millió euró értékű magyarországi projekt finanszírozását szakította meg a 2007 és 2013 közötti időszak gazdaságfejlesztési operatív programjában, miután egy májusi ellenőrzés "súlyos, rendszerszintű gyengeségeket" tárt fel a projektek kiválasztásánál.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter később arról beszélt, hogy az Európai Bizottság a szóban forgó program három programrészének 42 ezer projektjéből hatot kifogásolt, és 3-4 olyan megjegyzést tett, ami a pályázatok elbírálására vonatkozik;
Mekkora lesz a büntetés?
A jelenlegi megállapodás 66,4 millió eurós (20 milliárd forint) átalánykorrekcióról és projektenként további 720 eurós (220 ezer forintos) korrekcióról szól. Brüsszel emellett egy 4,271 millió eurós tételes elvonást is kér, ezzel kapcsolatban azonban még nem született egyezség a felek között. Egyelőre úgy tűnik, hogy a szankció mértéke a GOP forráskeretének mindösszesen két százalékát teszi majd ki - írja a lap.
Emiatt ugrott meg a hiány
Az újság írásában kiemeli, hogy makrogazdasági szempontból a legjobbkor nyílt meg újra az uniós pénzcsap, az augusztus végi adatok szerint ugyanis a le nem hívott és előre kifizetett uniós fejlesztési pályázatok miatt a központi költségvetésben mintegy 500 milliárd forintos lyuk keletkezett.
Ennek köszönhető, hogy augusztus végére - annak ellenére, hogy a korábbinál több adót szedett be az állam - a tervezett éves hiány 102,5 százaléka halmozódott fel az államháztartás központi alrendszerében. Az uniós bevételek 368,6 milliárd forinttal maradtak el az előző évi bevételektől, jórészt az Európai Unió Bizottsága által vizsgálat alá vont tételek miatt.
Az államadósság is csökkenhet
Piaci szakértők szerint a költségvetési egyenleg mellett az államadósságra is érezhető hatást gyakorolhat az újranyíló brüsszeli pénzcsap - írja a Magyar Idők. Az előfinanszírozás miatt ugyanis korábban jóval több állampapírt kellett kibocsátani, viszont ha a Brüsszeltől kapott pénzek beépülnek a rendszerbe, az adósságot gyorsabban lehet leépíteni.