A kormány kiemelt beruházássá nyilvánítja a budapesti Párizsi Udvar beruházást, amelyet a fejlesztők szállodává alakítanak – jelent a kormányrendelet tervezete a kormány honlapján. A minősítés nagyban egyszerűsíti az engedélyeztetési adminisztrációt. A beruházással összefüggésben az építésügyi hatósági ügyekben például nem kell építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt beszerezni, nem kell településképi véleményezési eljárást lefolytatni, és településképi bejelentési eljárásnak sincs helye.
A múlt év nyarán nyílt, többfordulós nemzetközi pályázaton a Mellow Mood Group szerezte meg az öt éve üresen álló Párizsi Udvar tulajdonjogát a belvárosi önkormányzattól. A vételár 2,1 milliárd forint volt. Az arab magánszemélyek tulajdonában lévő Mellow Mood cégcsoport alakította szállodává korábban a szintén a Ferenciek terén lévő Klotild palotát is – ott a Buddha Bár Hotel üzemel.
A pályázaton a Mellow Mood csoport projektcége, a Párizs Property Kft. indult, amelyet múlt év február végén 500 ezer forinttal alapította egy Belize-ben bejegyzett cég, majd csatlakozott hozzá márciusban egy Abu Dhabi illetékességű magánszemély. E két tulajdonost váltotta a Budapesten lakó Majdi Helmi Rida, aki az adatok szerint az egyetlen tulajdonos a 3 millió forintos jegyzett tőkével bíró cégben, amelyet nevesíti a kormányrendelet tervezete is.
|
Zuhair Awad, a Mellow Mood Group egyik tulajdonosa, ügyvezetője, a Párizsi Udvar megvásárlását követően tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy eredeti állapotában szeretnék visszaállítani az épületet, amelyhez 1980 óta nem nyúlt senki. Jelezte: az épületben vendéglátóhelyeket, konferencia-helyszínt és ötcsillagos apartman hotelt alakítanának ki. A cégcsoport másik tulajdonosa és ügyvezetője, Sameer Hamdan akkor úgy tájékoztatott, hogy 1986 óta vannak Magyarországon, és 1997 óta fejlesztenek ingatlanokat. A Belvárosban tucatnyi szállodát birtokolnak és üzemeltetnek, mintegy ötszáz embert foglalkoztatnak.
Egy másik kiemelt arab szállodaberuházás
Érdekesség, hogy nem pusztán ezt az egyetlen arab-érdekeltségű szállodai beruházást nyilvánította kiemeltnek a kormány. A 2014.november 20-i Magyar Közlönyben jelent meg a rendelet, miszerint a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a budapesti négycsillagos szállodát, a Zara Continental Hotelt üzemeltető ZeinaHotel Szolgáltató Kft.-t. Itt ugyanakkor a szándék más lehetett, mivel a részben műemlék – az egykosri Hungária Fürdő homlokzatát megtartó – épületben működő 2010-ben nyitott, 272 szobás szállodát üzemeltető cég ellen múlt év szeptemberében felszámolási eljárás indult. A ZeinaHotel Kft. és tulajdonosa, a Turizmus Kft. által 2014-ben a legbefolyásosabb magyar idegenforgalmi szakemberek közé sorolt Budapesten élő jordán üzletember, Al Ramahi Mazen a szállodafejlesztésre felvett devizahitelbe bukott el – hiába produkált jó foglaltsági adatokat a szálloda. Ennek ellenére sokan nem értették, miért vált stratégiailag kiemelt jelentőségűvé épp ez a külföldi beruházás, hogy a kormány a kiemelt státussal védte meg a csődtől.