Barcelona, tengerpart a városban (Fotó: Wikimedia Commons) |
Barcelona valósággal fuldoklik a turisták áradatában, az 1,7 milliós várost idén 7,6 millió látogató keresi fel, a helyi lakosok jelentős része már tiltakozik – tudósított az Euronews új riportfilmje pénteken. (Más becslések szerint 27 millió a látogatók éves száma.) A stáb követett egy fiatal lányokból álló, inkognitóban levő magánnyomozó-párost, akik külföldieknek illegálisan kiadott magánlakásokat térképeztek fel.
Az illegális szobakiadás ugyanis nagy gond. A városban korábbi adatok szerint 600 szálloda és 9600 hivatalosan bejegyzett magánszállás van, csakhogy a főleg az Airbnb-vel és más online platformokkal (Homeaway, Niumba) kapcsolatban álló illegálisan kiadott szálláshelyek számát 137 ezerre becsülik. Annak ellenére is, hogy a rajtakapott szálláskiadókat 90 ezer euróig terjedő büntetés is fenyegeti.
Új üdülőhelyi díjat kell fizetni
Ez egyrészt azért nem jó, mert adóbevételek esnek ki. Ezekben a hetekben Katalónia autonóm közösség vezetése fejenként és éjszakánként 65 centes adót vetett ki a barcelonai online szálláskiadásra és 45 centeset a tartomány többi részén történő éjszakázásra. (Beleértve a népszerű Costa Brava partot is.) A kiadott magánszállásokon kívül ez ifjúsági szállókra és lakókocsi-parkokra is vonatkozik.
Az El Diario spanyol lap szerint ez egyben ezek legalizálását is jelenti a korábbi büntetés-politikával szemben. De csak korlátozottan: a tulajdonosnak a lakásban kell éjszakáznia, csak két szobát adhat ki, maximum négy hónapra egy évben. Hogy fogják ezt ellenőrizni, kérdéses.
Ezen kívül július elején beszüntették a további hivatalos szállásengedélyek kiadását, kérdés, hogy ez mennyiben járul hozzá a feketegazdaság legalizálásához. A város gazdaságának így is 14 százalékát adja a turizmus. A szállásadók tiltakoznak, és a munkahelyek számának csökkenésével riogatnak.
Jöhet az elvelencésedés
A televízió riportja szerint a lakosság attól tart, a város „elvelencésedik”, olyanná válik, mint a híres olasz turistacélpont, ahol már szinte csak a külföldi látogatók vannak az utcán.
Jelenleg, főleg nyáron, Barcelonában óriási sorok húzódnak a főbb turistalátványosságok előtt, az éttermeket szinte csak turisták töltik meg bizonyos környékeken. A helyiek inkább a külvárosokban vásárolnak, a hagyományos boltok zöme áttért a szuvenír-árusításra.
Keresztbe fekvő részegek
Kevés olyan város van Európában, ahol a belvárosban is lehet a tengerben fürdőzni, homokos parton, de Barcelona ilyen. De a tengerparton naponta 2,5 tonna üres üveget és italosdobozt gyűjtenek össze, mindennaposak a randalírozó turisták, a hajnalban a fövenyen vagy a járdán keresztben fekvő részegek.
Sok turista napokig nem józanodik ki, a helyiek a gyerekeik erkölcseit féltik a rossz példáktól. Mások csak egy napra jönnek a többi település tengerparti szállodáiból, vagy az óriási óceánjárókról, alig költenek valamit, csak végigrohannak a főbb nevezetességeken.
EU-normatíva készül
Barcelona London és Párizs után a leglátogatottabb város Európában. Kellemes éghajlata és jó infrastruktúrája miatt ráadásul lényegében egész évben érdemes felkeresni, gyakran még télen is látni fürdőzőket a tengerben.
A riportban elhangzott még, hogy EU-normatíva készül az internetes lakáskiadásról. Mint ismeretes, a taxizást és a szobakiadást forradalmasító „sharing” (megosztáson alapuló), szuperhatékony és olcsó rendszerek számos országban tiltakozást váltanak ki az iparágak hagyományos szereplőitől. Általában tisztességtelen versennyel, a minőségi előírások be nem tartásával, adóelkerüléssel, ezeken keresztül az árak tisztességtelen letörésével vádolják őket.
Barcelona, tengerpart a városban (Fotó: Wikimedia Commons) |