A legkitartóbb 2000 szurkoló immár egy hete élvezi a város vendégszeretetét - s a szeretet egész ma estig valóban érezhető volt, hiszen a kocsmákat betöltő szurkolókkal szívesen beszélgettek, ittak a helyiek.
Bor nincs, sört kell inni
Nem kell tehát Békemenet, hogy érezzük, hogy a magyar-lengyel két jó barát - még akkor is, ha a város intézményeit járva a szólás második részét- együtt issza meg a borát - nem tudjuk igazolni. Mert lengyel bort inni egyrészt nem könnyű, mert nem nagyon találunk.
Ha pedig mégis, akkor hamar kiderül, hogy - nem érdemes. Így jobbára francia borral koccint itt a boros, ám ők képezik a "törpe minoritást", merthogy a lengyel nemzeti ital, a vodka mellé nem igazán áll jól a bor.
Sörből viszont jól állnak a lengyelek. Az idősebbek emlékezhetnek a magyar köznyelvben "táncos"-nak becézett Zywec, amely ugyanakkor a szocializmus múltával kikopott a magyar boltokból - itt ugyanakkor mindenhol kapható hozzá méltó egyéb márkákkal.
Krakkóban a belvárosban egyébként a gyönyörű épületek mellett rengeteg vendéglátó intézmény várja a szurkolókat, akik pénztárcájuk alapján dönthetnek, melyik intézményben hangolnak a ma esti döntőre. És hogy hangolnak, azt mindennél jobban bizonyította, hogy tegnap magyar rigmusoktól volt hangos a Vawel töve.
Kép forrása: Wikipedia Commons |
Aki pedig nem elégedik meg a kocsma/étterem zajjal, az szinte minden második belvárosi kapuban night klubokat talál - ilyen számban még sehol nem láttunk ilyet. S most legyünk kedvesek és mondjuk azt, hogy a főtér környékén a derűs estéken is piros esernyővel sétáló hölgyek csak a klub belépésre és nem valami másra biztatnak...
Sok magyar vonatkozású emlék
Arra ugyanakkor nem kellett biztatni honfitársainkat, hogy a világbajnokság pihenőnapjain a város nevezetességei mellett a környék híres (hírhedt) úticéljait is megtekintsék. "Magyar" napok vannak/voltak a wieliczkai sóbányában és több száz magyar kereste fel az elmúlt napokban az Auschwitz-Birkenaui koncentrációs tábor-rendszert is megemlékezve a vészkorszakról.
Az auschwitzi 18-as barakkban lévő magyar kiállítás ugyan nem tartozik a vezetett kiállítások témái közé, de az idelátogatók mindenképp nézzék meg - jól sikerült, tartalmas összeállítás készült arról a 430 ezer magyarról, akiket idehoztak. A táborban elpusztult magyarok száma másfélszerese volt a lengyelekének..
Bár 40 milliós Lengyelország számottevően katolikusabb ország, mint hazánk - itt a kommunizmus alatt is erős maradt az egyház, mert a lakosság többsége hívő volt - egyelőre nyoma sincs a bolti munkavégzés tilalmának - a boltok közül, amelyik akar, nyugodtan lehet nyitva 24 órán keresztül, s a vasárnapi nyitva tartást sem korlátozzák úgy, mint hazánkban - a hirdetések szerint vasárnap is lehet bármilyen műszaki terméket venni 0 százalékos raty mellett. Tegyük azért hozzá, hogy időről-időre azért itt is felmerül a vasárnapi nyitva tartás kérdése.
A nagy meccs
Erre pedig remélhetően szükség lesz, hiszen ma este 10 körül az ideutazó magyarok mindenképp pezsgőt akarnak majd vásárolni. Kézzelfogható közelségbe került ugyanis, hogy "megismétlődjék" a "sapporói csoda", amikor a magyar hokiválogatott 2008-ban kiharcolta az A-csoportba való feljutást. Ami a különbséget jelenti, az az, hogy ezúttal nem csoda, hanem megérdemelt lenne, ha csapatunk feljutna az elitligába, hiszen az utolsó meccs előtt 3 ponttal jobban áll a feljutásért folyó versenyben, mint a vetélytárs.
Ami cseppnyi gondot jelenti, hogy a vetélytársat Lengyelországnak hívják, vagyis ma este a két jó barát egymásnak feszül. Teljesítmény alapján, ranglista hely szerint Magyarország az esélyesebb, ám a lengyelek a házigazdák, ami ugye kicsit billenti a pályát, ráadásul az utolsó 3 - barátságos - mérkőzésen rendre vesztettünk ellenük. Az ugyanakkor utoljára a Szovjetunió szétesése és Csehszlovákia felbomlása után fordult elő, hogy egy csapat két év alatt két osztályt ugorjon felfelé - márpedig a lengyelek tavaly még a divizíó Ib osztály bajnokai lettek és kerültek fel a második vonalba.
Szóval este igazán érdekes mérkőzés dönt majd arról, hogy a magabiztosan csoportelső Kazahsztán mellett melyik csapat kerül majd fel az elitkörbe és küzdhet majd jövőre Moszkvában vagy Szent-Péterváron a hoki igazi "nagyjaival". Az bizonyos, hogy a második vonalban eddig példa nélkül álló nézősereg előtt kerül sor a sorsdöntő csatára - eddig nem volt példa arra, hogy 15 ezer néző előtt játszanak ezek a csapatok. A magyarok ugyanakkor a számíthatnak a "világ legjobb közönségére". Szóval: hajrá magyarok!