Ahogy arról a Privátbankár beszámolt, a légi irányítók sztrájkja miatt a járatok negyedét - köztük több Budapestre tartót is - törölték. Részletek >> |
Átlagosan csak a vonatoknak 40 százaléka közlekedik a vasutasok 36 órás sztrájkja miatt, amely szerda este kezdődött és péntek reggel 8-ig tart,
A francia állami vasúttársaság (SNCF) azt közölte: az előzetes bejelentésnek megfelelően alakul a csütörtöki vasúti közlekedés, a sztrájkban nagyon sok vasutas vesz részt, ezért azt tanácsolják, hogy aki teheti, halassza el csütörtökre tervezett útját.
A társaság feldarabolása miatt sztrájkolnak
A belföldi vonatoknak negyven százaléka közlekedik csütörtökön, a Párizst Londonnal összekötő Eurostar, a Brüsszelbe és Amszterdamba közlekedő Thalys és a Németországba induló Alléo járatai menetrendszerűen indulnak, Svájcba viszont minden második, Olaszországba pedig minden harmadik vonat indul csak el.
A vasutasok az ellen tiltakoznak, hogy a kormány a jelenleg egységes, de eladósodott vasúttársaságot három különböző, a szolgáltatástól függően ipari, illetve kereskedelmi céggé kívánja felosztani, amely a dolgozók szerint a vasúti rendszer széteséséhez vezethet. A tervezet jövő ősszel kerül a parlament elé.
Ezreket akarnak elküldeni
Gilbert Garrel, a vasutasok legjelentősebb szakszervezetének, a CGT cheminots-nak a főtitkára szerint "reformra szükség van", de a kormány tervei "inkább Brüsszel liberális követeléseit szolgálják ki". Guillaume Pepy, az SNCF elnöke szerint a tervezett reform nélkül "a vasúttársaság a falnak rohan".
A szakszervezetek a munkahelyek megszüntetése miatt is tiltakoznak. Garrel szerint az SNCF öt év alatt 10 ezer vasutast bocsátott el. A szakszervezeti vezető szerint, noha azt az ígéretet kapták, hogy stabilizálják a létszámot, ennek ellenére idén is 2 ezer munkahely szűnik meg. Emellett azt is kifogásolják, hogy a pénteken kezdődő bértárgyalások előtt a vezetőség már jelezte: befagyasztják a béreket.
Az SNCF mintegy 150 ezer embernek ad munkát Franciaországban, ahol naponta 15 ezer vonat közlekedik.