Átlagos alkalmazotti létszámuk 337 forint volt tavaly, életkoruk átlaga pedig 17 év. Az 50 cég közül a Gránit-Pólus Management Zrt.-t (korábban Trigránit, ingatlanfejlesztő vállalkozás), a Lakics Gépgyártó Kft.-t és a Qualysoft Informatikai Zrt.-t mutatták be.
A konferencián Lakatos Péter, a Videoton Holding vezérigazgatója elmondta, cége, amely főleg elektronikai készülékek, alkatrészek gyártásával foglalkozik, a szakmában Európában a hatodik helyen áll. Független, leginkább Magyarországon és Bulgáriában működik, de húsz más országban is van leányvállalata.
Organikus 200 milliárd
A cég évi 3-4 milliárd forintot költ technológiára és évi kétmilliárd alkatrészt épít be termékeibe. Készít ipari ventilátortól kezdve évi kétmillió háztartási készülékig, takarítógéptől szépségápoló gépekig, három dimenziós printertől, wifi-berendezésig, koncertmikrofontól akkumulátorig, vízórákig rengeteg mindent.
Csak az alkatrészek negyede jön a távol-keletről, a Videoton hozzáadott értéke 30 százalék felett van. A cég stratégiája adaptív, óriási összeget költ beruházásokra. A cég az 1992-es négymilliárdtól a mostani 200 milliárdos árbevételig organikus növekedéssel jutott el.
Jórészt privatizációval
A magyar cégek 90 százalékának gyökerei a vezérigazgató szerint a 70-es, 80-as évek tudásbázisán alapulnak, jórészt a privatizációval keletkeztek. Az új tudásbázis a multiknál alakult ki, a legjobb diákok az egyetemekről oda mentek. Ezekről a multikról keletkeznek leszakadó cégek (spin-offok), amelyekből nagyon sikeres vállalkozások alakulhatnak ki.
A Videoton nincs tőzsdén, és azt sem tudom mondani, hogy arrafelé igyekszünk – mondta Lakatos Péter. A kilencvenes években nagy pénzért lehetett volna a vállalatot tőzsdére vinni, de a dotcom-lufi miatt ez elmaradt. Nagyobb céggel könnyebb tőzsdére menni, ezért a középvállalkozásokat kéne nagyobbra fújni – véli a vezérigazgató. Ugyanakkor nem zárta ki azt sem, hogy cégének tőzsdei tervei legyenek, amint utalt rá, a körülmények állandóan változnak.
4000 kamion
Amit a tőzsde kér, feltételként előír, azt egy magára valamit is adó cég magától is megteszi – mondja Lakatos. A felkészülésre fordított pénz így akkor sem vész el, ha a tőzsdére menetel egyébként elmarad.
Lajkó Ferenc, a tőzsdére nemrég bevezetett Waberer's International Nyrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogyan tudtak eljutni a tőzsdei bevezetésig. A cég kis magyar vállalatként kezdte, ma már 4000 kamionnal, 6000 sofőrrel, 700 millió eurós árbevétellel dolgozik. A vállalat története a Volán-Tefu privatizációjával kezdődött, amelynek akkor 135 kamionja volt.
A kicsiket kihagyják
A cég stratégiája a növekedés, de ehhez a tulajdonosoknak megfelelő víziója kell legyen – mondta Lajkó. A piac egy részéről – például kisvállalatok kiszolgálása, a nem ponyvás kamionok működtetése – tudatosan lemondanak, hogy a nagy célokra tudjanak koncentrálni.
Ma jelentették be egyébként, hogy létrehozták a tőzsdén a tervezett kis- és középvállalati platformot Xtend néven, és az év végére várhatóan feláll egy 20 milliárd forintos állami-EU-s tőkealap is a tőzsde fejlesztésére.