Az európai, illetve a regionális innovációs eredménytábla és az Innobarométer adatait összegző közlemény szerint a gazdaságilag erős országok és régiók nagy hangsúlyt fektetnek az innováció támogatására a beruházásoktól az oktatáson át a rugalmas munkaerőpiaci szabályok kialakításáig.
A jelentés szerint a sikert leginkább a kiegyensúlyozott innovációs rendszer hozhatja meg egy országnak: ezen belül fontos, hogy megfelelően ötvözzék a köz- és a magánberuházásokat, a vállalkozások pedig hatékonyan működjenek együtt egymással és a tudományos világgal. Mindehhez magas színvonalú oktatás és kutatás szükséges - tették hozzá.
Akiknek van mire büszkének lenni...
A csütörtökön közzétett jelentés megállapításai szerint a listavezető Svédországot Dánia, Finnország, Németország és Hollandia követi az innovációs táblázatban. A bizottsági anyag Szlovéniát, Franciaországot, Ausztriát, Luxemburgot, Nagy-Britanniát, Belgiumot és Írországot az erős fejlődést mutató országok közé sorolta.
A leglátványosabb innovációs fejlődést Lettország, Málta, Litvánia, Hollandia és az Egyesült Királyság könyvelhette el.
...és akiknek nincs
Az uniós tagországok innovációs eredményeit bemutató grafikonon az utolsó helyen álló Románia előtt Bulgária áll. A kelet-közép-európai országok, amelyek legtöbbje mérsékelten emelkedő innovációs eredményt ért el, a tagállamok egyharmadát teszik ki.
Magyarország Szlovákia és Spanyolország között helyezkedik el az uniós országok sorában, látványos innovatív változást nem könyvelhetett el az előző évhez képest. A Bizottság közleményében meg sem említik Magyarországot, csak a charton szerepel.
A magyar innovációs index (bal tengely) emelkedett valamennyit 2008 és 2015 között, de az EU-átlagtól ugyanezen időszakban távolodtunk. |