A 21. században egy nagyvállalattól már minden érintett elvárja, hogy környezettudatosan és energia-hatékonyan működjön: az ügyfelek, a szabályozók, a hatóságok és a tulajdonosok is azt szeretnék, ha minél kevesebb energia felhasználásával, minél költséghatékonyabban, minél kevesebb káros anyag kibocsátása mellett állítanák elő termékeiket, nyújtanák szolgáltatásaikat.
Az energiahatékonyságot nem lehet kampányszerűen, időszakos intézkedésekkel érdemben növelni: sokkal inkább a vállalat energiahatékonyságának és energiatudatosságának folyamatos és számszerűsíthető mérése, az adatok értelmezése alapján megtervezett intézkedések hatásainak folyamatos vizsgálata szükséges. Ennek biztosítására leginkább egy olyan energiagazdálkodási rendszer alkalmas, amely az MSZ EN ISO 50001 szabványnak megfelel.
Mit nyerünk egy ISO 50001-es energiagazdálkodási rendszerrel?
Egy ilyen rendszer bevezetésének eredményeképp csökken a fajlagos energiafogyasztás és –költség, ráadásul biztonságosabb és kiszámíthatóbb lesz az energiafelhasználás is, ami az esetleges termeléskiesés valószínűségét csökkentve további megtakarítással jár, javul az üzleti teljesítmény.
Az ISO 50001 szabványnak megfelelő rendszer bevezetése és működtetése a költségmegtakarítás mellett elősegíti a vállalaton belül az energiahatékony gondolkodásmódot, a munkatársak elkötelezettségét és az innovációt is. A partnerek és az ügyfelek felé kommunikálva pedig növekvő vevői elégedettséggel, vállalati presztízzsel járhat.
Kiváltható a kötelező energetikai audit is!
Az ISO 50001 bevezetése minden szervezet számára ajánlott - mérettől, iparágtól és földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül. Kiemelten ajánlott azonban a magas energiaigényű ipar (autóipar, vegyipar) területén működő vállalatok esetében.
A Magyarországon működő nagyvállalatoknak emellett egy másik nagyon fontos szempontot is érdemes szem előtt tartaniuk: számukra négyévente kötelező áttekinteni az energetikai folyamatokat, és az auditálás eredményét meg kell küldeni az illetékes hivatalnak. Az a cég, amelyik ezt elmulasztja 2016.december 31-ig, akár 10 millió forintos bírságot is kaphat.
A kötelező energetikai auditálás alól azonban mentesül az a nagyvállalat, amely az ISO 50001 szabványnak megfelelő, akkreditált tanúsító szervezet által tanúsított energiagazdálkodási rendszert működtet; ebben az esetben a nagyvállalatnak elég négyévente megküldeni a Hivatal részére az érvényes tanúsítványt.
Kell egy jó tanácsadó
A rendszer bevezetését minden esetben előzetes helyzetfelmérés, feladatterv-készítés és felkészülés előzi meg. Felmérik a kiindulási helyzetet, az energiaszükségletet, meghatározzák a célokat és az ehhez szükséges erőforrásokat. A vállalatok így maguk határozhatják meg, milyen energetikai beruházásokba vágnak bele, milyen költségeket vállalnak, milyen elvárt eredmény elérése érdekében.
Ehhez mindenképp érdemes megbízható tanácsadó partnert választani: az MVM Partner komplex és szakértő segítséget tud nyújtani a tervezésben, a megvalósításban és a tanúsítási folyamat során. Az ISO 50001 szabvány szerinti energiairányítási rendszer kiépítése után az MVM Partner további szaktanácsadással is segíti a vállalatokat.
Tegyen egy próbát, kérjen ajánlatot az MVM Partnertől!
A 2002-ben alakult MVM Partner Zrt. Magyarország egyik legnagyobb energiakereskedője, a hazai energiapiac meghatározó szereplője. A nemzeti tulajdonú MVM Csoport tagjaként a legbiztonságosabb, legmegbízhatóbb energiakereskedő ellátásbiztonság szempontjából. Kedvező árú szolgáltatásaival hozzásegíti a vállalkozásokat versenyképességük növeléséhez, költségeik csökkentéséhez, mindemellett pedig valamennyi ügyfelének segítőkész, szakértő munkatársakból álló személyes kapcsolattartó áll a rendelkezésére.
Az energiakereskedelmen és -értékesítésen túl energetikai szolgáltatásaival régóta segítséget nyújt a villamosenergia-felhasználás optimalizálásában is.
online: energiaportal.mvmp.hu
telefonon: +36 40 300 200
e-mailen: ertekesites@mvmp.hu
(x)