Fotó: Monsanto |
Ha az ügylet létrejönne, a világ legnagyobb mezőgazdasági ellátó vállalata jönne létre, ami a vetőmagok és a növényvédő szerek piacán kaszálhatna óriásit - számol be a Bloomberg.
A Monsanto közleményében azt írta: átnézik az ajánlatot, ami egyebek mellett természetesen versenyfelügyeleti kérdéseket is felvet; egyelőre egyáltalán nem biztos, hogy bármilyen üzletre sor kerül.
A befektetők elsőp reakciójaként a Bayer részvények árfolyama nagyot esett, 2 és fél éves mélypontra - első hallásra ugyanis annyi boztos, hogy ez nagyon sokba kerülhet a Bayernek. A német cég egyelőre annyit közölt: a két vállalat illetékesei szűk körben már találkoztak, hogy megbeszéljék az ajánlat részleteit.
Hol hallottam én erről a cégről?
A Monsanto a genetikailag módosított vetőmagjai miatt a GMO-ellenes mozgalmak fő célpontja, talán a leginkább vitatott vállalat az egész világon. A génmódosítást azért hajtják végre, hogy ellenállóbbá tegyék a növényeket, növeljék a terméshozamot; az ellenzők szerint ennek élettani és ökológiai hatásai veszélyesek, azaz a procedúra a természetre és az emberekre is káros, messze nem jár annyi eredménnyel a genetikai módosítás, mint amennyi kockázatot hordoz. Hasonlóan vitatott volt a cégnek az az eljárása, amikor növekedési hormonokkal kezeltek teheneket a tejhozam növelése érdekében.
Miközben az egyik fél szerint a géntechnológia a világ élelmezési gondjainak megoldásához, az éhezés felszámolásához vezető egyetlen út, a másik fél szerint teljesen természetellenes, pusztuláshoz vezet és kapzsiságból fakad - a vita annyira szenvedélyes, hogy igazából nem is lehet érdemi eredményekre számítani.