Etikett, protokoll? Mikor melyik?
Van némi különbség az etikett szabályok és a protokoll között. A protokoll hivatalosan a diplomáciai vagy állami események során használatos szabályrendszer, melyek nemzetközileg elfogadottak, tehát ha két ország képviselői találkoznak, ugyanazt fogják érteni a gesztusokon. Ez egyfajta közös nyelv.
A protokoll feltételezi az etikett szabályainak ismeretét, amely az udvariasság szabályrendszere. Ez folyamatos változásban van, mivel rugalmasan illeszkedik az éppen aktuális társadalmi normákhoz. Amíg a társadalmunk változni fog, addig az etikett is követi. Alapvető állandósságok az étkezések során megmaradtak, ezek nem változnak.
Az étkezés megkezdése előtt
Mielőtt asztalhoz ültök, fogj mindenkivel kezet, aki részt vesz az üzleti ebéden. Miután helyet foglaltál, helyezz egy szalvétát az öledbe, de ha közben érkezik új vendég, üdvözöld.
A rendelésnél légy határozott, és kerüld a körülményeskedést. Ha van ételallergiád, természetesen a diétádnak megfelelően rendelj, de erről nem kell tudnia az egész asztaltársaságnak. Problémásnak, válogatósnak tűnhetsz ezáltal.
Illik a házigazda rendelését valamelyest követni, de nem kell ugyanazt rendelned. Ha udvarias szeretnél lenni, kérd ki a pincér vagy a vendéglátód ajánlását. Ügyelj arra, hogy ne a legdrágább ételt rendeld, és a nehezen elfogyasztható étkeket is hagyd inkább máskorra. A spagetti és a hamburger kifejezetten rossz választás, ezeket egyszerűen képtelenség elegánsan enni.
Miután kihozták az ételt
Ha valamiért nem ízlik az étel, akkor is próbálj meg legalább egy-két falatot enni mindegyik fogásból. Apró falatokat helyezz a villára. Mivel valószínűleg társalogtok is majd az asztalnál, egy kisebb falatot hamarabb le tudsz nyelni, ha éppen szólni szeretnél. Bár ez alapvetésnek számít, és biztosan tudod is, de kerülni kell a beszédet, amikor étel van a szádban.
Beszélgetés során a kényes témákat illik kerülni. Amennyiben valamelyik fél mégis felhoz egy kellemetlen témát, udvariasan és a lehető legészrevételenebb módon próbálj meg váltani a beszélgetés irányán.
Apróságnak tűnhet, de fontos
Amikor az asztalnál köhögsz, vagy épp tüsszentesz, mindig a bal vállad felett tedd, a bal kezeddel takarva. Igyekezz a könyöködet magad mellett tartani (igen, ez a gyerekkorunkból ismerős könyvet odaszorítós gyakorlat), mert nem illik az egész asztalt elfoglalni. Ha elhagyod a helyed, az öledben lévő szalvétát helyezd a székre, kérj elnézést, de nem kell mindenkinek bejelenteni, hogy hová mész.
Befejezésül az ebéd végeztével mondj köszönetet a házigazdának.