Amerikai idő szerint hétfőn délben globálisan elérhetetlenné vált a Facebook közösségi oldal és az óriásvállalat tulajdonában lévő egyéb platformok, mint az Instagram és a WhatsApp - számolt be az amerikai sajtó. Éjféltől viszont megint visszaállt a rend, mindegyik platform működik. Az első becslések szerint mintegy hét milliárd dolláros veszteséget okozott a leállás.
A Facebook a webhely "nem érhető el" üzenetet jelenített meg a felhasználóknak, az Instagram pedig "szerverhibát" mutatott. A platformokon nem lehetett új tartalmakat betölteni.
A vállalat arról is beszámolt, hogy a belső - az alkalmazottak által használt - rendszereik is összeomlottak. A társaság nem közölte, hogy mi okozhatja a szolgáltatás kimaradását, amely szakértők szerint nem ritka jelenség, azonban ritkán fordul elő globális szinten.
A Facebook káros?
A Facebook és platformjainak globális leállása nem sokkal az után következett be, hogy Frances Haugen, a vállalat korábbi termékmenedzsere olyan belső dokumentumokkal látta el az amerikai sajtót, amelyek - állítása szerint - bizonyítják, hogy az amerikai cég tisztában van a termékei által okozott károkkal. Haugen azt állítja: a Facebook saját kutatása is azt mutatta, hogy a platform fokozza a gyűlöletet és a félretájékoztatást, fokozott polarizációhoz vezet, valamint hogy az Instagram kifejezetten károsíthatja a tizenéves lányok mentális egészségét - írta az MTI.
A Szenátus ma meghallgatni készül az adatokat szivárogtató volt alkalmazottat, így megjelentek az összeesküvés-elméletek, hogy a csoport esetleg csak be akarta bizonyítani saját nélkülözhetetlenségét.
Hibás szerverbeállítások?
A leállás oka a médiaóriás blogja szerint viszont a Facebook-adatközpontok közötti “hálózati forgalmat koordináló gerinchálózati routerek konfigurációjának megváltoztatása” volt.
Szeretnénk egyértelművé tenni, hogy jelenleg úgy gondoljuk, hogy a kiesés oka a hibás konfigurációváltás volt. Nincs bizonyítékunk arra sem, hogy a felhasználói adatok veszélybe kerültek az állásidő miatt.
A hibás szerverkonfiguráció a cég szerint egyfajta lavinaeffektust okozott, leállítva további kommunikációs csatornákat és szervereket.
A fél világ rajtuk röhögött
Az összeesküvés-elméletek ellen hat, hogy az eseménysor távolról sem vet jó fényt a vállalatra. Az eset egyik következménye, hogy tízmilliók kezdték el használni a Twittert, a Telegramot és Signalt, esetleg más kisebb közösségimédia-alkalmazásokat. (És ezeket elöntötték a leállásról szóló mémek, viccek ezrei, lényegében a fél világ ezen röhögött.) Sokan felvetették, nem jobb-e nélkülük az élet.
Milliárdokat veszíttett a tőzsdén
A Facebook részvénye az amerikai tőzsdén végül majdnem öt százalékkal esett tegnap, ami közel ötmilliárd dollárt törölt ki a cég (925 milliárdos) kapitalizációjából. De volt egy ideig lejjebb is. Ma viszont a tőzsdén kívüli kereskedésben enyhe pluszban van.